"Żenada i skandal”. Ministerstwo zdrowia powinno się wstydzić za stronę z raportami o covid-19
Nowa, rządowa baza danych dotycząca zakażeń na koronawirusa nie wzbudziła entuzjazmu wśród Polaków. Wręcz przeciwnie. Szybko została skrytykowana, internauci zaczęli wytykać błędy i brak niektórych danych. Jak takie serwisy wyglądają w innych krajach? W niektórych już na poziomie wizualnym widać znaczną różnicę.
Czytaj także: MZ uruchomiło nową stronę z danymi o covid-19. Ale brakuje na niej kluczowych informacji
Czego brakuje na polskiej stronie
Inni zauważyli, że na poziomie powiatów brak ogólnej liczby zachorowań, są tylko dobowe statystyki. Że brak dokładniejszych danych, które wcześniej publikowały powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.
Ministerstwo Zdrowia podało, że strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii i chyba wszyscy na to liczą. Bo w wielu krajach na rządowych stronach od dawna nie trudno takie dane znaleźć.
W Finlandii strona wizualnie wygląda tak:1. Finlandia
Dane ze strony Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej.•Fot. Screen/https://thl.fi/
We Włoszech baza danych, do której na swojej stronie odsyła Ministerstwo Zdrowia, wygląda tak:2. Włochy
Baza danych o koronawirusie we Włoszech.•fot. screen/http://www.salute.gov.it/
Kliknijmy np. w Umbrię. Wyskakuje informacja również o liczbie osób hospitalizowanych z objawami, liczbie przebywających na intensywnej terapii i ogólna wszystkich hospitalizowanych, a także przebywających w izolacji, wszystkich zakażeń i najnowszych przypadków, ozdrowieńców, zgonów oraz liczba przypadków podejrzeń zakażenia i jeszcze kilka innych danych.
Dane z Umbrii w przybliżeniu.•Fot. screen/http://opendatadpc.maps.arcgis.com/
fot. screen/http://www.salute.gov.it/
3. Belgia
W Belgii strona Instytutu Zdrowia (Sciensano) odsyła do interaktywnych tablic i raportów – oddzielnie do przypadków koronawirusa, oddzielnie do przypadkóe hospitalizacji, zgonów i liczby testów.
Serwis dotyczący przypadków zachorowań wygląda tak:
fot. screen/https://epistat.wiv-isp.be/covid/covid-19.html
A to dopiero pierwsza strona danych. Potem jest jeszcze bardziej szczegółowo. Na przykład jest podział na 11 grup wiekowych z podziałem na poszczególne tygodnie.
https://datastudio.google.com/
Dzienny raport można zobaczyć w formie PDF. Ostatni, z 26 listopada, liczy 19 stron.
4. Niemcy
W Niemczech dane publikuje Instytut Roberta Kocha. Każdego dnia znajdziemy tu szczegółowy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju w formie krótkiego, liczbowego streszczenia i szerokiego, wielostronicowego opisu.
fot. screen/ttps://www.rki.de/
fot. screen/https://experience.arcgis.com/
5. Litwa, Słowacja, Francja
Oczywiście nie wszędzie bazy dotyczące koronawirusa wyglądają tak samo, czy nawet podobnie. Jednak widać, że sporo stron rządowych w Europie odsyła do platform, na których znajdują się interaktywne mapy. Tak jest również np. w przypadku Francji, czy Austrii.
Dane z Francji.•Fot. screen/https://dashboard.covid19.data.gouv.fr
fot. screen/https://koronastop.lrv.lt/en/#statistics-in-lithuania
fot. screen/https://korona.gov.sk/