Południowy Tyrol. 6 najlepszych ośrodków narciarskich w najbogatszej prowincji Włoch

Dawid Wojtowicz
Wyznajesz zasadę, że dobry urlop zimowy to tylko taki, w którym jazda na nartach to obowiązkowy punkt na liście przyjemności? Jeśli tak, to Południowy Tyrol z pewnością nie sprawi ci zawodu. W najbardziej wysuniętym na północ regionie Włoch czekają na ciebie najnowocześniejsze ośrodki narciarskie w scenerii majestatycznych Dolomitów, których krajobraz wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.
W jakie miejsca na mapie Południowego Tyrolu powinien udać się turysta, w którego bagażu honorowe miejsce zajmują narty? Oto 6 najlepszych ośrodków narciarskich, jakie ma zaoferowania amatorom białego szaleństwa najbogatsza prowincja Włoch Fot.: IDM Südtirol / Alex Moling
Graniczący z Austrią i Szwajcarią region to idealne miejsce na zimowy wyjazd. Pasjonatów sportów o tej porze roku przyciąga rozbudowana nowoczesna infrastruktura i leżący zawsze na stokach śnieg (mimo 300 dni słońca w ciągu roku). Nie bez znaczenia są też panująca nawet na najwyższych szczytach atmosfera dolce vita oraz wybornie smakująca w trakcie i po narciarskich przygodach kuchnia.

W jakie miejsca na mapie Południowego Tyrolu powinien udać się turysta, w którego bagażu honorowe miejsce zajmują narty? Jeśli dysponujesz takim sprzętem i chcesz z niego zrobić wkrótce użytek, zapoznaj się z poniższą listą. Oto 6 najlepszych ośrodków narciarskich, jakie ma zaoferowania amatorom białego szaleństwa najbogatsza prowincja Włoch.

3 Zinnen Dolomity – ukryta perła Dolomitów

Miejsce uznawane za raj w samym sercu pięknych Dolomitów. Położony w sąsiedztwie słynnych Trzech Szczytów (majestatycznych wież Drei Zinnen) wielokrotnie nagradzany ośrodek może pochwalić się 31 wyciągami narciarskimi i 115 kilometrami tras zjazdowych. Słynie zwłaszcza z Giro delle Cime, tury narciarskiej, będącej połączeniem 34 km stoków, które spokojnie można pokonać w ciągu jednego dni i z miejsca końcowego wrócić busikiem.
Fot.: 3 Zinnen Dolomites/Manuel Kottersteger
Poza bardzo dobrą ofertą sportową i oszałamiającymi widokami alpejskich krajobrazów ośrodek gwarantuje też solidny odpoczynek po narciarskich wyczynach. Prosto z trasy narciarze mogą udać się na zakupy w małych sklepikach, a potem przyjemnie zakończyć dzień przy kieliszku aperitivo. 3 Zinnen Dolomity leży bowiem w regionie, gdzie wszystko, co potrzebne w zimowym urlopie, jest w zasięgu ręki.

Kronplatz – ośrodek dla doświadczonych narciarzy

Ośrodek leżący na stokach góry Kronplatz ("Królowej Gór"), należący do Dolomitu Superski, największej infrastruktury narciarskiej w Europie, gdzie jeden karnet upoważnia jego posiadacza do jazdy na trasach o łącznej długości 1200 km. Sam Kronplatz daje dostęp do 119 kilometrów tras zjazdowych (najdłuższa z nich ma długość 7 km) oraz 35 kolejek linowych.
Fot.: IDM Südtirol / Harald Wisthaler
Kronplatz szczyci się tzw. „Czarną Piątką”: Sylvester, Herrnegg, Pre da Peres, Erta i Piculin, czyli pięcioma czarnymi trasami dla najbardziej wymagających narciarzy. W pobliżu ośrodka, w dolinie Pustertal, rozwinęło się wiele miejscowości wypoczynkowych. Zdecydowanie warto wybrać się na wycieczkę do największej z nich, czyli pięknego Bruneck/Brunico ze średniowieczną starówką. Od 2015 roku na szczycie Kronplatz funkcjonuje też muzeum alpinizmu MMM Corones, a od 2018 roku Muzeum Fotografii Górskiej LUMEN.

Seiser Alm w regionie Dolomitów – idealne dla rodzin

Największa hala wysokogórska Europy. Ośrodek ma bezpośrednie połączenie z kurortem narciarskim Val Gardena. Razem tworzą kompleks (liczący 175 km tras) leżący wśród zapierających dech w piersiach szczytów, uznanych za jeden z cudów krajobrazowych Dolomitów. Narciarzom Seiser Alm oferuje 62 km tras, przy czym wiele z nich przeznaczonych jest dla osób stawiających pierwsze kroki na śniegu. Z tego powodu cieszy się zasłużoną renomą wśród rodzin z dziećmi.
Fot.: Seiser Alm Marketing / Helmuth Rier
Podczas przejazdu wyciągiem krzesełkowym rodziny mogą podziwiać piękno masywu górskiego Schlern, który wraz z niedalekim masywem Langkofel stanowi jeden z symboli Południowego Tyrolu. Ośrodek jest doskonale przygotowany na rodzinne ferie: trasy są różnej trudności, jednak przeważają te niebieskiej, które są dostosowane do dziecięcych potrzeb, tak samo jak kolejki liniowe i wyciągi, które spełniają wysokie wymogi bezpieczeństwa. Jest też wiele atrakcji, które sprawią że najmłodsi przyjemnie spędzą czas i z łatwością nauczą się jazdy na nartach. Co ważne dla rodziców – są dwie szkółki narciarskie z ofertą przedszkola i opieki nad najmłodszymi, więc spokojnie mogą choć chwilę poszaleć samemu na stokach.

Obereggen & Carezza – dla smakoszy i rodzin

Perfekcyjne stoki, przytulna atmosfera schronisk z regionalnym jedzeniem, a także śniegowe parki zabaw. To główne atuty ośrodka Obereggen leżącego u stóp masywu Latemar. Najmłodszym przypadną do gustu atrakcje parku Schneehaus i Yeti Kinderpark. Ośrodek słynie też ze świetnej kuchni, a jego wizytówką jest piękna górska chata Oberholz, położona na ponad 2000 m n.p.m., charakteryzujące się nowoczesną, ale zgodną z otaczającym krajobrazem architekturą oraz menu na najwyższym poziomie. Będąc w Obereggen trzeba się tam wybrać – a można to zrobić też bez nart na nogach, bo znajduje się przy wyciągu, który rusza z dolnej stacji ośrodka.
Fot.: IDM Südtirol / Alex Filz
Innym godnym uwagi ośrodkiem w dolinie Eggental jest Carezza, który może poszczycić się długą tradycją na całym obszarze Alp. Dziś na narciarzy czeka tu 13 wyciągów oplecionych siecią 40 kilometrów tras. Ośrodek cieszy się popularnością wśród rodzin. Specjalnie stworzona magiczna kraina króla Laurina to teren, na którym w atrakcyjny sposób dzieci uczą się jazdy na nartach.

Ladurns & Ratschings-Jaufen & Rosskopf – 3 niewielkie, ale przytulne ośrodki dla miłośników różnorodności

Trzy mniejsze, ale przytulne i przyjazne dla rodzin ośrodki narciarskie w regionie Sterzing-Ratschings. Wystarczy jeden skipass, by korzystać z atrakcji każdego z nich – obejmuje on łącznie 58 kilometrów tras zjazdowych.


Ladurns to kameralny ośrodek narciarski. 18 kilometrów tras na wszystkich poziomach trudności stwarza znakomite warunki dla rodzin, początkujących i doskonalących swoje umiejętności w jeździe na nartach. Pomaga w tym wielokrotnie nagradzana szkółka narciarska ze Złotą Pieczęcią Jakości.
Fot.: TV Ratschings / Manuel Kottersteger
Ratschings-Jaufen to nieco większy ośrodek narciarski dla bardziej wymagających narciarzy. Do dyspozycji mają oni 28 kilometrów tras zjazdowych. Fantastyczną zimową panoramę można podziwiać z okien nowoczesnej kolejki Ratschings-Jaufen. Dla rodzin atrakcją będzie tu zjazd po torze saneczkowym w głąb doliny.

Rosskopf to ośrodek położony najbliżej średniowiecznego miasteczka Sterzing/Vipiteno. Tylko pięć minut zajmuje dotarcie kolejką linową z doliny na sam szczyt. Na narciarzy czeka 20 km doskonale przygotowanych stoków. Ośrodek dysponuje najdłuższym (10 km) we Włoszech torem saneczkowym, dostępnym także po zmierzchu – jest to świetna dawka zabawy i adrenaliny, także dla dorosłych!

Maso Corto/Val Senales – dla tych, co nigdy nie mają dość

Leżący na wysokości 2011 m n.p.m. na skraju ciągnącej się przez 30 km doliny Val Senales ośrodek stanowi bazę wypadową na lodowiec Hochjoch. Dzięki swojej wysokości narciarze mogę z niego korzystać już od października aż do maja. Dostępne tam wyciągi obsługują trasy o łatwym bądź średnim stopniu trudności. Za jedną z najbardziej wymagających tamtejszych tras narciarskich uchodzi Teufelsegg. To również świetne miejsce do wypraw górskich.
Fot.: TV Schnalstal / Peter Santer
Na koniec ciekawostka historyczna. Otóż okolice Maso Corto zapisały się złotymi zgłoskami w rankingu największych odkryć współczesnej archeologii! Oddający się białemu szaleństwu narciarze powinni wiedzieć o położonej na 3200 m n.p.m. przełęczy Tisenjoch. Jest to bowiem miejsca odkrycia najstarszej zachowanej naturalnie ludzkiej mumii Człowieka Lodu Ötziego, który żył 5000 lat temu, a został odnaleziony na początku lat 90-ych. Obecnie znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Bolzano/Bozen, które warto odwiedzić, będąc w okolicy!

Jak dotrzeć do Południowego Tyrolu?

Pociągiem
Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brenner/Brennero – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brenner – Bolzano.

• Samochodem
Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską" (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie około 15 godzin, a z Krakowa około 11.

• Samolotem
Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są zlokalizowane w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.

Więcej informacji pod adresem: https://www.suedtirol.info/pl/informacje/dojazd

Artykuł powstał we współpracy z Südtirol