Survival w czterech ścianach. Jak zostać mistrzem sztuki przetrwania, nie wychodząc z domu

Bartosz Świderski
Nawet jeżeli w w obecnej, "lockdownowej" rzeczywistości nie oddalasz się zbytnio od domu, możesz wykorzystać ten czas naprawdę konstruktywnie. Na przykład odpalając smartfon lub komputer, aby obejrzeć jeden z programów, które nie tylko zabierają widza w odległe zakątki świata, lecz również instruują go, jak przetrwać w dosłownie każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji. Oto zdecydowanie najlepsze propozycje, które uczą, bawiąc i bawią, ucząc.
Twój osobisty instruktor, czyli jeden z ekspertów "Dwóch obliczy survivalu" Fot. mat. prasowe
Jak przetrwać w danej sytuacji? Tutaj znajdziesz dwa rozwiązaniaFot. mat. prasowe
"Dwa oblicza survivalu"

Jak przetrwać, będąc rozbitkiem na tratwie ratunkowej dryfującej po wzburzonym oceanie, a następnie dobijającym do bezludnej wyspy? Jak przeżyć, gdy w środku mroźnej zimy znajdziesz się w samym sercu Gór Skalistych? Jak zdobyć wodę i pożywienie w afrykańskim buszu (przy okazji samemu nie stając się przekąską dzikich zwierząt)?

To zaledwie niewielka część scenariuszy, na które przygotuje cię ten program, w którym dwaj specjaliści demonstrują różne podejścia do sztuki przetrwania: są tu i techniki rodem z wojskowych jednostek specjalnych, i te sprzed tysięcy lat, czerpiące z doświadczeń naszych przodków, żyjących w znacznie bardziej niebezpiecznym świecie. A wszystko to podane w sposób lekki, łatwy, przyjemny i momentami naprawdę zabawny.

Zanim zaczniesz kręcić nosem, że przecież nie ma jakiejkolwiek szansy na to, abyś znalazł się w podobnych sytuacjach, uwzględnij proszę dwie rzeczy: nigdy nie można mówić nigdy, przecież pewnego dnia lockdown się skończy i znów zaczniemy zwiedzać świat.

No a do tego mamy tutaj do czynienia z wiedzą, która może okazać się bezcenna również wtedy, gdy zgubisz się w polskim lesie, bądź gdy samochód zepsuje ci się w szczerym polu.
Rodzina, z którą wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciachFot. mat. prasowe
"Klan z Alaski"

Jak nie zwariować w towarzystwie swojej rodziny, z którą spędzasz 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu? Wystarczy czerpać naukę od Billy'ego i Ami Brownów, mieszkających w alaskańskiej głuszy wraz z dwiema córkami i pięcioma synami (oraz – uwaga: spoiler alert dotyczący nowego sezonu – synowymi i wnukami).

Choć, jak to w rodzinie, konflikty są nieuniknione, w tych surowych warunkach umiejętność wspólnego rozwiązywania problemów (takich, jak np. zdobycie odpowiedniej ilości zapasów jedzenia, bądź też budowa schronienia przez morderczą zimą) jest sprawą absolutnie kluczową. Przecież gdy mieszkasz z dala od cywilizacji i chcesz przetrwać do kolejnej wiosny, możesz liczyć wyłącznie na siebie. No i najbliższych.
Jak przetrwać bez ubrań? Odpowiedzią jest ten programFot. mat. prasowe
"Nagi instynkt przetrwania: Elita"

Na początku był fenomenalny reality show "Nagi instynkt przetrwania", którego każdy odcinek pokazywał dwójkę nieznajomych – mężczyznę i kobietę – którą pozostawiano na 21 dni w nieprzyjaznym człowiekowi środowisku; czy to w środkowoamerykańskiej dżungli, na karaibskiej wyspie, czy też w sercu Amazonii.

Nie otrzymywali pożywienia, wody ani nawet ubrań, tak więc ich przetrwanie zależało wyłącznie od wiedzy survivalowej, pomysłowości, hartu ducha i odpowiedniej kooperacji. Tym razem poprzeczka została podniesiona: "Elita" to dwanaście osób, które przez 40 dni muszą stawiać czoła zagrożeniom czyhającym w afrykańskim buszu.

Dzięki temu programowi zobaczysz, jak wyglądają prawdziwa determinacja, odwaga i wola przetrwania w sytuacjach, gdy człowiek musi liczyć się z głodem, pragnieniem, upałem, chłodem i nieustannym ryzykiem ataku ze strony lampartów, lwów, tudzież innych hien. A to wszystko w sytuacji, gdy nie może liczyć na wypasione, zaawansowane technologicznie ubrania oraz gadżety ze sklepu dla miłośników survivalu.
Na Alasce człowiek samotny nie zdziała wieleFot. mat. prasowe
"Ekstremalna Alaska"

Kolejny wyjątkowy reality show pokazujący zarówno piękno najdalej wysuniętego stanu USA, jak i liczne niebezpieczeństwa, którym muszą stawiać czoła jego mieszkańcy. Tym razem swój sposób na życie (oraz przeżycie – w sensie dosłownym) pokazuje nam rodzina Kilcherów, czwartego pokolenia potomków szwajcarskich emigrantów, którzy przed laty postanowili osiedlić się w tych surowych warunkach.

Oto ludzie, którzy zademonstrują ci, jak można przetrwać, zachowując równowagę pomiędzy postępem a kultywowaniem dawnych tradycji; żyjąc w naprawdę spartańskich warunkach, bez dobrodziejstw nowoczesnej cywilizacji (począwszy od elektryczności, a na bieżącej wodzie kończąc) i jednocześnie czerpać z tego naprawdę wielką satysfakcję.
Jeden z ludzi pokazujących, jak walczyć o niezależność od wielkich państwFot. mat. prasowe
"Mikronacje"

Co wiesz na temat Księstwa Seborga i jego obywateli (jest ich nieco ponad 300), którzy choć zamieszkują jedno z włoskich miasteczek, to uważają, iż tworzą suwerenne państwo, posiadające nawet własną flagę, walutę, hymn, reprezentację narodową w piłce nożnej i komitet olimpijski?

Chciałbyś poznać sekrety leżącej w samym sercu Wilna Republiki Zarzecza (Užupis), która powstała w latach 90. ubiegłego wieku jako primaaprilisowy żart i trwa do dziś, po drodze dorabiając się (bardzo oryginalnej) konstytucji? A może zaintryguje cię Islonia, czyli monarchia władana przez króla Iana Pierwszego oraz królową Jess, która powstała w roku 2010 na liczącej zaledwie 1,4 hektara szkockiej wysepce?

A więc odpal ten program, prezentujący najbardziej fascynujące mikronacje świata, czyli tzw. pseudopaństwa, które choć deklarują suwerenność, to nie są uznawane na arenie międzynarodowej. Skąd wziął się na tej liście? Otóż jest również świetną lekcją survivalu – pokazuje, jak skutecznie walczyć o swoje ideały (korzystając m. in. z uporu i pomysłowości), nawet jeżeli mamy do czynienia ze znacznie silniejszymi przeciwnikami.

Wszystkie powyższe programy już dostępne na discovery+ w Player.pl

Artykuł powstał we współpracy z Player.pl