Kraj aż czterech urzędowych języków. Tak porozumiewają się Szwajcarzy

Bartosz Świderski
Helweci przez wieki stali się symbolem neutralności, ale też nie wykształcili przez wieki jednego języka. W Szwajcarii istnieją aż 4 urzędowe języki, zależnie od kantonu.
Szwajcaria ma aż 4 urzędowe języki, którymi porozumiewają się obywatele Fot. Pexels.com
Szwajcaria ma bogatą historię, łączącą losy licznych kultur i częstych zmian granic, czego efektem jest społeczeństwo mówiące różnymi językami. Łatwiej zmienić prawo niż ludzkie przyzwyczajenia, stąd w Szwajcarii istnieją 4 urzędowe języki.

1. Szwajcarski-niemiecki – Schwyzerdütsch


Jako że posługuje się nim ok. 60 proc. kraju, uznajmy go za najważniejszy język urzędowy w Szwajcarii. To specyficzna odmiana niemieckiego, której nie usłyszymy w Niemczech czy Austrii, znacząco od nich różna w mowie. Dalej dzieli się na różne dialekty, inaczej będzie brzmiał szwajcarski-niemiecki w Zurychu, inaczej w Bazylei. Ale mówiąc po niemiecku podróżny spokojnie dogada się ze Szwajcarem – dialekty używane są bardziej w mowie, nie piśmie, w każdej szkole i urzędzie jest obowiązkowy „klasyczny” niemiecki.

2. Francuski

To głównie wschodnia część kraju. Nie jest to sensu stricte język francuski, lecz „szwajcarski-francuski”, niemniej różnice w mowie i piśmie są niewielkie, ktoś, kto mówi w sposób podstawowy po francusku, dogada się w tym języku ze Szwajcarem. Posługuje się nim ok. 20 proc. społeczeństwa Szwajcarii.


Zobacz też: Szwajcarzy nie chcą dochodu gwarantowanego. Odrzucili 10 tys. zł pensji za nic

3. Włoski

Z racji położenia geograficznego Szwajcarii, nie mogło zabraknąć języka włoskiego, który jest mniej spopularyzowany. I znów, mówimy to o szwajcarskiej odmianie włoskiego, która nie odbiega daleko od oryginału. To domena bardziej południowych kantonów, włoskim posługuje się do 10 proc. Szwajcarów.

4. Romansz, język retororomański

To jeden z dialektów romańskich, którym mówi tylko wycinek społeczeństwa, zamieszkałego w południowo wschodniej części Szwajcarii, mniej zurbanizowany i górzysty region kantonu Gryzonia. Mówi nim niespełna 40 tys. osób. Cała populacja tego kraju liczy ok. 8,5 mln osób.