Statystyki są nieubłagane: Spada liczba uczestników, coraz mniej rodziców chrzci swoje dzieci

Zuzanna Tomaszewicz
Jak dowiadujemy się z najnowszego badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w 2019 roku zmniejszyła się liczba wiernych uczestniczących w mszach świętych oraz innych kościelnych nabożeństwach. Zaobserwowany spadek jest natomiast niewielki w stosunku do 2018 roku.
Przedstawiono najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Czytaj także: Episkopat poprosił rząd o zmianę limitu wiernych w kościołach. Jest odpowiedź ministra zdrowia

Z raportu przedstawionego w czwartek przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że w zeszłym roku w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło 36,9 proc. osób, zaś w 2018 roku dane te wynosiły 38,2 proc.

W 2019 roku duchowni udzielili chrztu 372,9 tys. wiernym (około 3,5 proc. mniej niż w poprzednim roku). Do pierwszej komunii świętej przystąpiło jedynie 400 tys. osób, zaś do sakramentu bierzmowania – 382,5 tys. ludzi. Jeśli chodzi o śluby kościelne, tylko 125 tys. par udzielono sakramentu małżeństwa.


W raporcie znalazły się również informacje dotyczące liczby uczestników lekcji religii w szkole. 87,6 proc. uczniów brało udział w katechezie. W statystykach dotyczących 2020 r., ze względu na obostrzenia związane z pandemią, te liczby zapewne będą zupełnie inne.

Przypomnijmy, że Lewica chce policzyć, ilu Polaków odeszło z Kościoła rzymskokatolickiego. Ruszyła strona internetowa Licznik Apostazji, która ma odnotowywać zgłoszone przypadki wypisania się z organizacji.

Skąd Licznik Apostazji weźmie dane? Mają je przesyłać sami internauci, którzy wystąpili z Kościoła. Jedna z liderek akcji, radna Warszawy Agata Diduszko–Zyglewska, podkreśla, że wystarczy przesłać mejla na adres licznikapostazji@gmail.com, w którym nadawca poda swoje imię, nazwisko, rok odejścia z Kościoła oraz skan lub fotografię dokumentu apostazji.

Czytaj także: Ruszył Licznik Apostazji. Lewica chce ustalić, ilu Polaków wypisało się z Kościoła

źródło:Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego