Znacznie więcej niż kupa cegieł. Oto najpiękniejsze polskie zamki do zwiedzania

Bartosz Świderski
Mamy ich ponad 400. Choć większość to ruiny, w Polsce wciąż stoi kilka świetnie zachowanych zamków. Inspirują, zachwycają spojrzenie, stanowią świetną atrakcję dla dzieci i dorosłych. Oto zamki w Polsce, które koniecznie trzeba zwiedzić.
W Polsce jest ponad 400 zamków, niektóre w świetnym stanie. Oferują dla zwiedzających wiele rozrywek. Oto najlepsze do zwiedzania zamki w Polsce Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
W przygotowaniu listy pomógł portal Travelist, który grupuje recenzje turystyczne różnych obiektów.

1. Zamek w Malborku

Zaczniemy klasycznie, od zamku, który zna każdy Polak, nie licząc może Wawelu. Największy z zachowanych średniowiecznych zamków w Europie, część światowego dziedzictwa UNESCO. Trzyczęściowa budowla ma aż 250 tys. m. sześciennych, na jego budowę zużyto przeszło 4,5 mln cegieł. Wielki Refektarz, Pałac Wielkiego Mistrza, Most przez Nogat, to tylko kilka klimatycznych elementów, które zapewnią podróż w czasie. W zamku jest też muzeum z bogatą kolekcją, liczne inscenizacje i i pokazy.
Zamek w MalborkuFot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta

2. Zamek Czocha

Nawet najsłynniejszego Zamku w Malborku kamera nie kocha tak bardzo, jak Zamku Czocha. „Wiedźmin”, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, budowla stanowi świetne tło do zachwycających ujęć filmowych. Zamek Czocha jest stary, ponury, masywny, fosa, grube mury, baszta, to wszystko tworzy klimat.


Zobacz też: Wszystko ogrodzili, ale i tak udało nam się podejrzeć budowę zamku w puszczy. Zdjęcia z drona

Budowę rozpoczęto w 1241 r. z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Miał być obronną przygraniczną warownią. Przez stulecia w ramach różnych układów przechodził z rąk do rąk wśród możnych rodów, na początku XX w. kupił go niemiecki przemysłowiec. Przyjmuje się, że mieściła się tu szkoła szyfrantów Abwehry, ale brak na to twardych dowodów.
Zamek CzochaFot. Wojciech Nekanda Trepka / Agencja Gazeta

3. Zamek Książ

Podium polskich zamków pod względem wielkości, po Malborku i Krakowie, zamyka właśnie Zamek Książ. Budowę rozpoczęto w 1288 r. przez Piasta Śląskiego Bolka I Surowego. Po wygaśnięciu linii Piastów zamek przechodził kolejno we władanie królów czeskich i węgierskich. W nowożytnej historii gościło tu wiele sław, w tym Zygmunt Krasiński czy Winston Churchill. Adolf Hitler miał mieć tu kwaterę w czasie wojny.
Zamek Książ w WałbrzychuFot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

4. Zamek w Mosznie


Hipnotyzująca budowla, łącząca różne style, bo powstała etapami, rozwijana przez kolejne pokolenia. Zamek leży na uczęszczanym wówczas szlaku komunikacyjnym, jego budowa rozpoczęła się XVIII w. Miał różnych lokatorów, z czego najdłużej władała nim rodzina przemysłowych potentatów Tiele-Winckler. Ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek, ogromny park z wiekowymi dębami.
Zamek MosznaFot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

5. Zamek Dunajec w Niedzicy

Imponująca warownia na skale przy Zbiorniku Czorsztyńskim. Powstał w XIV w. jako przygraniczne węgierskie umocnienie. Pozostawał w rękach węgierskich rodów aż do wojny. Tu kręcono „Zemstę”, „Wakacje z duchami”. Zamek ma trudną do pojęcia tajemnicę. Znaleziono w tu dokument spisany językiem starożytnych Inków. Legenda głosi, że część uciekających przed konkwistadorami Inków rezydowała jakiś czas w tych okolicach, mieli tu też ukryć skarb przeznaczony na powstanie przeciwko Hiszpanom.
Zamek Dunajec w NiedzicyFot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

6. Zamek w Będzinie

W pewnym sensie dzieło najsłynniejszego architekta w dziejach Polski, tego, który zastał kraj drewnianym, a pozostawił murowanym. Zbudowany na rozkaz Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. To łańcuch warowni na skałach Wyżyny Krakowsko Częstochowskiej, który strzegł granicy polsko-czeskiej. W trakcie wieków wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Powstał na pozostałościach średniowiecznego grodu plemienia Wiślan lub któregoś odłamu. Panom odwiedzającym to miejsce z pewnością spodoba się Muzeum Zagłębia z imponującą kolekcją broni i karczma rycerska.
Zamek w BędzinieFot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta

7. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

To bardziej ruiny zamku niż zamek, niemniej wciąż uczta dla oka, są bowiem udostępnione do zwiedzania. To kolejne ogniwo łańcucha wspomnianego wyżej, czyli systemu Orlich Gniazd, położony w jego najwyższym punkcie – Górze Zamkowej – 515 m n.p.m. Genialnie ulokowany pod względem obronnym – osłonięty skałami z trzech stron, oraz murem.

Pierwsze umocnienia nakazał położyć Bolesław Krzywousty, lecz prawdopodobnie gród został zniszczony przez Tatarów. Budowę murowanej warowni w tym miejscu rozpoczął Kazimierz Wielki. To kolejny z obiektów ukochanych przez kamery. Realizowano tu zdjęcia do netfliksowego „Wiedźmina” czy „Zemsty” Wajdy. To tu wstawkę filmową do promocji albumu nagrali bogowie metalu – Iron Maiden.
Ruiny zamku OgrodzieniecFot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta