Nie wiesz, co zrobić z niepotrzebnym już telefonem? Tu możesz go odsprzedać

Dawid Wojtowicz
Dziś coraz częściej zmieniamy telefony komórkowe. I dlatego też coraz częściej stajemy przed dylematem – co zrobić ze starymi smartfonami? Dalej przechowywać je w szufladzie, czy może po prostu się ich pozbyć? W tym przypadku zasada, że najgorsze, co można zrobić, to nic nie robić, ma zastosowanie.
Zamiast trzymać stare smartfony w szufladzie, warto sprzedać nieużywane telefony komórkowe w jednym z salonów Orange lub przez internet na stronie Orange Recykling Ronnarong Thanuthattaphong / 123rf.com
Czyli jak? Najpierw zacznijmy od wskazania minusów dwóch wymienionych wcześniej opcji. W sytuacji, kiedy nic nie robimy (czytaj: stare telefony obrastają kurzem w naszych domach), nieużywane urządzenia z upływem czasu tracą na wartości. W końcu nadchodzi moment, kiedy wysłużone telefony nie są już nic wart. Z bezczynnością po stronie właściciela sprzętu wiąże się jeszcze jedno ryzyko.

Mianowicie, nieużywany i zapomniany telefon "dogorywa", czyli starzeje się. Po pewnym czasie może też okazać się, że przywrócenie go do działania będzie niemożliwe lub nie warto będzie w niego inwestować, aby przywrócić mu sprawność. Jest to o tyle zła wiadomość, gdy na leciwym telefonie odnajdą się jakieś wartościowe dla użytkownika dane np. stare zdjęcia.
Alternatywny scenariusz, czyli działamy, wyciągając stary telefon z pudełka na pawlaczu i wyrzucając go do zwykłego kosza, też nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jak wszystkie urządzenia elektroniczne, tak i telefony zawierają toksyczne substancje. Wyrzucone na śmietnik stają się więc "wrakami" zatruwającymi nasze środowisko.

W świecie, w którym tak dużą wagę przykłada się do ochrony zasobów naturalnych ze świadomością ich ogromnego wpływu na zdrowie ludzi, taka metoda pozbycia się przestarzałego telefonu byłaby, delikatnie mówiąc, nieroztropna, nie wspominając już, że nielegalna. Co w takim razie należy zrobić? Najlepiej oddać zużyty telefon do specjalnych punktów zajmujących się recyklingiem.

Dlaczego? Po pierwsze, dzięki temu dajemy smartfonowi drugie życie. Ponadto firmy oferujące recykling tego rodzaju sprzętów lub współpracujące z wyspecjalizowanymi w przetwarzaniu elektroodpadów przedsiębiorstwami zadbają o to, by ich utylizacja została przeprowadzona prawidłowo, czyli bez szkód dla środowiska. I wreszcie korzyści z wyboru takiej drogi odniesie sam właściciel nieużywanego smartfonu, pozbywając się problemu.
Oddając stary telefon do salonu Orange, użytkownik może otrzymać bon na zakupy z oferty operatora i za jego pomocą nabyć np. akcesoria albo zapłacić pierwszą ratę za nowe urządzenieOrange



A co w przypadku, gdy nasz smartfon jest sprawny i jeszcze działa? Warto wtedy się udać do dowolnego salonu Orange i skorzystać z oferty odkupu telefonów. Smartfon zostanie wyceniony na miejscu, a właściciel otrzyma bon do wykorzystania na zakupy z oferty operatora, by np. kupić akcesoria albo zapłacić pierwszą ratę za nowe urządzenie.

Co istotne, smartfony mogą pochodzić od innego operatora, nie muszą mieć opakowania, ani żadnych przynależnych akcesoriów, takich jak ładowarka, czy słuchawki. Aby poznać orientacyjną wartość telefonu można wejść na tę stronę i wpisać w wyszukiwarkę model telefonu.
W ciągu ostatnich 10 lat Orange zebrał już ponad 15 milionów starych telefonów komórkowych na całym świecie. Szczegółowe informacje o odkupie smartfonów przez pomarańczowego operatora na polskim rynku telekomunikacyjnym oraz najczęściej zadawane pytania w sprawie wymiany "smartfon za gotówkę/bon" można znaleźć pod tym adresem.

Artykuł powstał we współpracy z Orange