Dobra wiadomość: drzwi do kariery stoją przed nią otworem. Mała Łucja i jej wielkie odkrycie!

redakcja naTemat
2020 rok postrzegamy jako posłańca złych wieści. W cyklu #lookforthegood, tworzonym z marką OPPO, producentem urządzeń mobilnych, chcemy skupić się jednak na tym, co było dobre, wesołe, a także fascynujące i inspirujące przez tych ostatnich 12 miesięcy. Taką ciekawostką, dodatkowo dającą powód do dumy z najmłodszego pokolenia, było sensacyjne odkrycie w Żarowie, dokonane przez...5-latkę.
W ramach cyklu #lookforthegood prezentujemy historię 5-letniej Łucji z Pyszczyna, która pod koniec listopada znalazła artefakt z epoki brązu. Cenne znalezisko trafiło do zbiorów Żarowskiej Izby Historycznej Facebook / Żarowska Izba Historyczna
Pięcioletnia Łucja Szponarska z Pyszczyna (wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Żarów) w czasie spaceru ze swoim tatą, panem Karolem, natrafiła na niezwykłe znalezisko. Wśród listowia i ziemi dziewczynka dostrzegła niewielki przedmiot. Okazał się nim... pochodzący z epoki brązu artefakt, którego wiek szacuje się nawet na 3000 lat!
Znaleziony przez małą Łucję starożytny obiekt to metalowa siekiera z odłamaną tulejką umożliwiającą jej osadzenie w drewnianym stylisku, wywodząca się z kultury łużyckiej. Ta niejednolita kultura archeologiczna środkowej i młodszej epoki brązu oraz wczesnej epoki żelaza jest charakterystyczna dla ziem polskich, przy czym jej wpływy są widoczne również na terenie Czech, Słowacji, Ukrainy czy Niemiec.

O niezwykłym odkryciu 5-latki, które miało miejsce 24 listopada, poinformowała Żarowska Izba Historyczna na swoim profilu na Facebooku. To do tamtejszego muzeum, działającego w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, bardzo młoda poszukiwaczka skarbów i jej tata przekazali cenne dla historii regionu znalezisko. Małej odkrywczyni dyrekcja placówki złożyła podziękowania i gratulacje. Kto wie, może w przyszłości Łucja zechce zostać archeolożką? Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa archeologiczne znalezisko zostało zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Delegatura Wałbrzych. Rzadki artefakt sprzed ponad 3 tysięcy lat został poddany ekspertyzie przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, który ustalił, że jest on datowany na okres 1100 - 800 lat p.n.e.. Obecnie stanowi jeden z eksponatów w zbiorach działającej od 2010 roku Żarowskiej Izby Historycznej.


Archeolodzy podejrzewają, że w miejscu znalezienia pochodzącej z czasów epoki brązu siekierki może znajdować się jeszcze wiele cennych przedmiotów będących wytworem ludności kultury łużyckiej. Z początkiem grudnia rozpoczęto tam prace archeologiczne pod nadzorem przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Chcesz poznać szczegóły kampanii "Look for the good"? Znajdziesz je pod tym adresem. Zachęcamy również do poznania jej wyjątkowych bohaterek i bohaterów. Wszystkie dobre wiadomości przeczytasz w tym miejscu.