Dobra wiadomość: dzisiaj poznasz 10-latka, który w szachy jest lepszy od Beth z “Gambitu królowej”

Monika Przybysz
Rok 2020 był “zadziwiający” i tego będziemy się trzymać. Bo pomimo wszystkich kiepskich “niesamowitości”, razem z OPPO udało nam się wytropić również te pozytywne. Bo czy ktokolwiek, w najbardziej inteligenckich snach, mógłby przypuszczać, że pewnego dnia na szczytach rankingów oglądalności znajdzie się serial o szachach?
Fot. Unsplash.com / Mary She
Tego nie mógł przewidzieć nikt. Niemniej jednak za sprawą “Gambitu królowej” z półek sklepów zaczęły znikać szachownice, a z księgarń - podręczniki do gry w szachy.

Nie posądzając nikogo o słomiany zapał, przyznajcie jednak, tak z ręką na nowo kupionej szachownicy: jeszcze nie do końca rozumiecie, co to jest ten cały gambit, prawda?

Z odpowiedzią na to pytanie nie ma natomiast kłopotu Oliver Boydell, który serialową Beth Harmon rozłożył niedawno na łopatki. Technicznie oczywiście, bo szachowy bój toczył przeciwko algorytmowi symulującego styl gry Harmon. Nie mniej jednak, jak na 10-latka jest to spore osiągnięcie.

Nie, nie przesłyszeliście się. Oliver chodzi do piątej klasy podstawówki. I choć wielu wielkich szachistów na swoje pierwsze turnieje jeździło z rodzicami (Judit Polgar została arcymistrzynia w wieku 15 lat, Bobby Fischer - 14, Magnus Carlsen - 13) to już dzisiaj wiadomo, że mały mieszkaniec Manhattanu ma szansę zostać prawdziwą gwiazdą.

Olivier nie tylko wygrał bowiem pojedynek z “komputerową” Beth na symulatorze udostępnionym przez portal Chess.com, ale zdążył nawet swoje potyczki dość szczegółowo przeanalizować i, uwaga, zebrać swoje przemyślenia w książce.

“He’s Got Moves: 25 Legendary Chess Games as Analyzed by a Smart Kid” to tytuł zbioru, w którym Oliver śledzi 12 najbardziej porywających pojedynków szachowych w historii.


Olivier, który w szachy gra od piątego roku życia, pytany o powód napisania książki, z rozbrajającą szczerością odpowiada: - Analizowałem te starcia setki razy, więc miałem sporo notatek. Postanowiłem więc złożyć je w książkę - mówi. Logiczne, prawda?

Biorąc pod uwagę obecną popularność “wszystkiego szachowego” Olivier ma szansę zostać autorem bestselleru. I tego mu życzymy.
Chcesz poznać szczegóły kampanii "Look for the good"? Znajdziesz je pod tym adresem. Zachęcamy również do poznania jej wyjątkowych bohaterek i bohaterów.