Dobra wiadomość: takie muzeum istnieje. Tu dosłownie zrozumiesz, czym jest szczęście!

redakcja naTemat
Szczęśliwy? Gdyby zapytać ludzi, jakim przymiotnikiem określiliby rok 2020, chyba niewielu użyłoby tego słowa. W ramach cyklu #lookforthegood, realizowanego wspólnie z marką OPPO, producentem urządzeń mobilnych, pragniemy działać na przekór negatywnemu myśleniu – nagłaśniać wszystko to, co było maksymalnie pozytywne w kończącym się roku. Dlatego, jak tu nie napisać o... muzeum szczęścia!?
Firma Oppo i jej nowa kampania Look for the Good pokazują dobre strony roku 2020. W ramach tego cyklu przypominamy historię otwarcia pierwszego na świecie muzeum szczęścia. Placówka znajduje się w Kopenhadze, stolicy Danii The Happiness Museum (Lykkemuseet)
W połowie lipca światowe media obiegła wiadomość o otwarciu pierwszego na świecie muzeum, którego domeną jest poszukiwanie klucza do... szczęścia. Na ten oryginalny pomysł wpadli Duńczycy, którzy mają w tej kwestii wiele do powiedzenia. Od lat bowiem Dania znajduje się w czołówce listy najszczęśliwszych krajów świata. Corocznie potwierdza to ranking publikowany przez World Happiness Report.
Nic więc dziwnego, że taka niezwykła idea zrodziła się właśnie w najmniejszym kraju Skandynawii. Muzeum, którego pomysłodawcą jest The Happiness Research Institute, instytut zajmujący się badaniem tak subiektywnego parametru jak szczęście, otworzyło swoje podwoje w Kopenhadze. Placówka w stolicy Danii zajmuje powierzchnię ok. 240 metrów kwadratowych i jest w stanie pomieścić 50 gości.

Muzeum dzieli się na sekcje. W "Geografii Szczęścia" odwiedzający znajdą odpowiedź na pytanie, dlaczego mieszkańcy poszczególnych krajów są szczęśliwi. Wystawa "Polityka Szczęścia" skupia się zaś na zaskakujących pomysłach rządów na budowanie szczęścia wśród swoich obywateli. Z kolei "Laboratorium Szczęścia" koncentruje się na biologicznych aspektach tego uczucia.
Sklep z gadżetami w Muzeum Szczęścia w KopenhadzeThe Happiness Museum (Lykkemuseet)
Sekcja "Anatomia Uśmiechu" wyjaśni anatomiczne podłoże śmiechu i uśmiechu, czy to prawdziwego, czy fałszywego. W części "Historia Szczęścia" goście odkryją, jak przez wieki zmieniało się rozumienie szczęścia zarówno w wymiarze globalnym, jak i w różnych odmiennych kulturowo zakątkach światach. Natomiast ekspozycja "Przyszłość Szczęścia" omawia całe zagadnienie w relacji do technologii i sztucznej inteligencji.
Duńskie muzeum dysponuje również ogromną kolekcją ofiarowanych eksponatów, które wyrażają szczęście odczuwane przez ludzi z całego świata. – Mamy nadzieję, że goście wyjdą trochę mądrzejsi, szczęśliwsi i bardziej zmotywowani, by uczynić świat lepszym miejscem – taki cel stawiają sobie twórcy The Happiness Museum (Lykkemuseet) w Kopenhadze. Pozostaje tylko kibicować im w tej misji.
Chcesz poznać szczegóły kampanii "Look for the good"? Znajdziesz je pod tym adresem. Zachęcamy również do poznania jej wyjątkowych bohaterek i bohaterów. Wszystkie dobre wiadomości przeczytasz w tym miejscu.