Jeszcze zdążycie zrobić test na koronawirusa przed świętami. Który wynik przyjdzie najszybciej?

Monika Przybysz
Dystans, Dezynfekcja, Maseczka oraz zasada 5 osób - stosowanie się do tych zaleceń ma uchronić nas i naszych bliskich przed koronawirusem. Czy jednak przygotowując się do świątecznych spotkań powinniśmy zrobić coś więcej?
Fot. Unspalsh.com / Mufid Majnun
Z pewnością możemy. Jeszcze, bo okno możliwości przeprowadzenia testu z każdym dniem staje się coraz węższe. Pytanie więc czy rzeczywiście warto ścigać się z czasem? Eksperci odpowiadają: jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy z niej skorzystać.

Test na obecność przeciwciał

Badaniem na które powinniśmy zgłosić się w pierwszej kolejności to test na przeciwciała koronawirusa. Pozytywny wynik oznacza, że nasz organizm zmagał się już z chorobą i wyniku tej walki wytworzył przeciwciała, chroniące nas przed ponownym zachorowaniem.

Warto przypomnieć, że test na przeciwciała nie jest skierowany tylko i wyłącznie do osób, które Covid-19 przechorowały lub wiedzą, że miały styczność z potencjalnym nosicielem. Zakażenie koronawirusem może równie dobrze przebiegać kompletnie bezobjawowo, jednak nawet w takim przypadku nasz organizm zwalcza intruza produkując przeciwciała.


Specjaliści mówią wprost: Jeśli wynik testu jest pozytywny i posiadamy przeciwciała – jesteśmy bezpieczni dla naszych bliskich i nie zakazimy się ponownie. Jeśli wynik testu jest negatywny – możemy stanowić dla nich ryzyko. To, do której grupy należymy, można stwierdzić badając krew na obecność przeciwciał koronawirusa.

Test antygenowy

Załóżmy, że liczba przeciwciał w naszym organizmie jest niewielka lub nie ma ich wcale. Czy to jednoznaczny sygnał, że podczas świąt powinniśmy zaniechać wszelkich kontaktów?

Niekoniecznie. Możemy wykonać szybki test antygenowy, czyli taki, którego wynik powie nam czy w danym momencie jesteśmy zakażeni. Przebadanie wymazu z naszego gardła potwierdzi lub wykluczy infekcję, a tym samym ryzyko zakażenie innych osób.

Kiedy wykonać testy?

Test na przeciwciała można wykonać w dowolnym momencie, jeśli jednak wykonujemy go z myślą o wigilijnym spotkaniu musimy go zrobić… już. W celu wykonania badania należy udać się do odpowiedniej placówki i oddać próbkę krwi. I choć samo pobranie i utworzenie dokumentacji trwa maksymalnie 10 minut, to samo przebadanie krwi w laboratorium zajmuje nieco więcej czasu.

W zależności więc od placówki i jej mocy przerobowych, wynik będzie dostępny po kilkunastu albo po kilkudziesięciu godzinach. Obecnie, w warszawskich punktach sieci DIAGNOSTYKA czas oczekiwania na wynik wynosi około kilkanaście godzin – wyniki testów wykonanych rano mogą być widoczne dla pacjenta już wieczorem.
Jeśli chodzi o testy antygenowe, przedstawiciele DIAGNOSTYKI szacują że wynik można uzyskać już po kilku godzinach od pobrania wymazu.

W zależności więc od placówki i jej mocy przerobowych, wynik będzie dostępny po kilkunastu albo po kilkudziesięciu godzinach. Obecnie, w warszawskich punktach sieci DIAGNOSTYKA czas oczekiwania na wynik wynosi około 12 godzin – wyniki testów wykonanych rano są widoczne dla pacjenta już wieczorem.

Jeśli chodzi o testy antygenowe, przedstawiciele DIAGNOSTYKI szacują że wynik można uzyskać już po dwóch godzinach od pobrania wymazu.

Czy na test musi skierować mnie lekarz?

Testy - zarówno te na obecność przeciwciał, jak i antygenowe, są dostępne odpłatnie dla wszystkich chętnych. Warunkiem wykonania badania jest, w większości placówek, wcześniejsze zarezerwowanie terminu.

Ceny testów różnią się w zależności od ich specyfiki oraz w zależności od placówki, która je wykonuje. Koszt badania serologicznego ilościowego IgG na obecność przeciwciał to 120 zł (dostępny tutaj). Cena testu antygenowego po rabacie również oscyluje wokół 120 zł.

W ramach przygotowania do możliwie jak najbezpieczniejszych świątecznych spotkań, DIAGNOSTYKA stworzyła program „Bezpieczne spotkanie”, w ramach którego możecie uzyskać zniżkę na zakup testu antygenowego.

Test ze zniżką jest dostępny tutaj. Aby skorzystać z rabatu należy wpisać kod: spotkanie33. Lista placówek, w których można wykonać test znajduje się w katalogu punktów pobrań.

Artykuł powstał we współpracy z laboratorium DIAGNOSTYKA.