Kanclerz Austrii studzi optymizm. "Pierwszy kwartał 2021 roku wyzwaniem dla Europy"

Jakub Noch
Pierwszy kwartał 2021 roku z pewnością będzie nadal ekstremalnym wyzwaniem dla Europy, uderzy w nas trzecia fala – taką noworoczną wizję roztacza kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Jego zdaniem, latem Europejczycy będą jednak wracać do normalności, a w międzyczasie kluczem do odzyskiwania wolności mogą być masowe testy.
Kanclerz Austrii Sebastian Kurz nieco studzi optymizm ws. szybkiego powrotu do normalności już na początku 2021 roku. Fot. ORF.at


Lockdown w Austrii

W sobotę Sebastian Kurz udzielił wywiadu publicznej stacji ORF. W rozmowie tej kanclerz Austrii wyjaśniał, co chce osiągnąć poprzez wprowadzenie co najmniej trzytygodniowego "twardego lockdownu".

Jak wspominaliśmy w naTemat.pl, od 26 grudnia w Austrii możliwe będzie jedynie zrobienie podstawowych zakupów, a miejsce zamieszkania można opuszczać tylko w celu zaspokojenia "istotnych potrzeb". Do tej kategorii dla zalicza się jednak spacerowanie, czy uprawianie sportu – w tym narciarstwa.


Lockdown w Austrii może zakończyć się 18 stycznia 2021 roku, jeśli jeśli siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności na COVID-19 spadnie w tym kraju poniżej 100. Wówczas rząd Kurza da zielone światło do otwarcia hoteli, restauracji, sklepów i instytucji kulturalnych.

Czytaj także: Austria się nie patyczkuje. Kto nie zrobi testu, ten trafi do "aresztu domowego"

Chętni do skorzystania z wielu usług będą zobowiązani do legitymowania się negatywnym testem na koronawirusa. Dlatego też ostatnią fazą aktualnego lockdownu mają być masowe badania.

Sebastian Kurz o "logice pandemii"

W wywiadzie udzielonym ORF Sebastian Kurz nie ukrywał jednak, że na początku nowego roku w całej Europie będziemy jeszcze daleko od powrotu do normalności.

– Pierwszy kwartał 2021 roku z pewnością będzie nadal ekstremalnym wyzwaniem dla Europy, uderzy w nas trzecia fala, a liczba zakażeń ponownie gwałtownie wzrośnie w wielu krajach – przekonywał 34-letni przywódca Austrii. Jego zdaniem, dopiero latem 2021 roku "w dużej mierze możliwy będzie powrót do normalności".

Czytaj także: Mniej zakażeń i zgonów. Mamy nowy raport MZ o epidemii w Polsce

W rozmowie z dziennikarzami ORF Sebastian Kurz tłumaczył także, dlaczego Austria i wiele innych państw w 2020 roku przechodziło od twardego lockdownu do chwil prawie całkowitego rozluźnienia obostrzeń. – Taka jest po prostu logika pandemii, że pojawiaj się falami – ocenił polityk.

– Fazę między falami można wykorzystać, by ponownie doświadczyć większej wolności. Było to konieczne ze względów ekonomicznych i społecznych, ponieważ wszyscy oszalelibyśmy, gdyby między lockdownami nie było jakichś faz większej normalności – stwierdził Kurz.

Masowe testy szansą na pandemiczną wolność?

Kanclerz Austrii jest przekonany, że kluczem do nieco szybszego powrotu do normalności są nie tylko szczepienia. Rząd Kurza w najbliższych miesiącach chce też postawić na naprawdę masowe testy, by wyłapać jak najwięcej zakażonych, a zdrowym pozwolić w miarę normalnie żyć.

– Wierzę, że w nadchodzących miesiącach testowanie stanie się absolutną normalnością, podobnie jak codzienne mycie zębów. I wierzę, że masa ludzi będzie zadowolona, ​​gdy testy pomogą nam ograniczyć zakażenia. Po drugie: testy mogą pomóc nam odzyskać więcej wolności i ponownie wzmocnić sektor kulturalny, imprezy sportowe, gastronomię i turystykę – podkreślił
źródło: ORF