Wrócił temat unijnego mechanizmu praworządności. Ziobro zapowiedział, co dalej

Zuzanna Tomaszewicz
Sytuacja związana z mechanizmem praworządności ucichła zaledwie na chwilę. Teraz temat znowu powrócił. Zbigniew Ziobro zapowiedział, że wystąpi w tej sprawie do... Trybunału Konstytucyjnego.
Zbigniew Ziobro wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Czytaj także: PiS chwali się budżetem UE w nowym spocie. "Sukcesy mogą przejść niezauważone, a są wielkie"

"Jako prokurator generalny wystąpię do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu praworządności" – napisał na Twitterze minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Przypomnijmy, że podczas grudniowego szczytu unijnego w Brukseli zawarto porozumienie dotyczące nowego budżetu UE na lata 2021-2027. Jego wysokość to ponad 1 bln euro. Budżet zatwierdziło 27 krajów członkowskich, w tym Polska i Węgry, które tym samym wycofały się z zapowiadanego weta.


Jednak będący kością niezgody zapis o powiązaniu budżetu z praworządnością wcale nie został usunięty z projektu budżetowego. 16 grudnia Parlament Europejski poinformował o przyjęciu mechanizmu warunkowości w budżecie UE. Mechanizm ma umożliwiać uzależnianie dostępu do wypłat z przestrzeganiem praworządności.

Wiceszefowa KE Věra Jourová potwierdziła, że każdy przypadek łamania praworządności będzie rejestrowany przez KE już od 1 stycznia 2021 roku: – To musi być jasne: zasada praworządności jest decydująca dla wzajemnego zaufania między krajami członkowskimi i tym samym dla funkcjonowania Wspólnoty – zapewniała.

Czytaj także: "Wkrótce zajmiemy się Polską i Węgrami". Jourová pozbawia Kaczyńskiego złudzeń