Internauci wybrali słowo roku. Pandemia i polityka zdominowała konkurs

Julia Łowińska
Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego ogłosił wyniki konkursu "Słowo na Czasie". W wyniku głosowania internautów wygrały słowa "koronawirus" oraz "500+".
Internauci wybrali słowo roku. Pandemia i polityka zdominowała konkurs Fot. Artur Kubasik / Agencja Gazeta
Plebiscyt na Słowo Roku organizowany jest przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację Języka Polskiego. O wygranej w konkursie na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy decydują internauci oraz kapituł językoznawców. W tym roku, z okazji 10-lecia Instytutu Języka Polskiego, internauci wybierali również Słowo Dekady.

Głosowanie w konkursie zakończyło się 31 grudnia. Internauci mogli głosować na dwa sposoby – poprzez oddanie głosu na słowo z listy lub zgłoszenie własnej propozycji. W skład komisji wchodził m.in prof. Jerzy Bralczyk, prof.Jan Miodek i prof. Ewa Kołodziejczyk.


Internauci wybrali kolejno: - na drugim miejscu słowo "kobieta", a na trzecim "apostazja". Kapituła konkurs również oddała drugie miejsce "kobietom", a trzecie "pandemii".

Zobacz także: PWN rezygnuje z ogłoszenia Młodzieżowego Słowa Roku 2020

Wśród "kandydatów" znajdują się na ogół słowa, które wzbudziły najwięcej emocji, najczęściej przewijały się w wiadomościach i które skupiły uwagę dziennikarzy i czytelników. Zatem, czy nam się to podoba czy nie, nie dziwi, że w roku, w którym Świat opanowała pandemia, oczywistym wyborem wydał się "koronawirus".

Wśród popularnych słów, na które głosowali internauci przewijał się również: lockdown, covid-19, pandemia, aborcja, strajk, kwarantanna, zdalny, protest, LGBT, maseczka, puma, obostrzanie, izolacja, kagańcowy, medyk, solidarność, rasizm, miękiszon, wybory, tarcza kryzysowa, test, szczepionka, bon wakacyjny, bezobjawowy, prezydent.

Czytaj także:Młodzieżowe Słowo Roku po raz pierwszy bez zwycięzcy. Najwięcej zgłoszeń. miało nazwisko polityka PiS

W zeszłorocznej edycji konkursu wygrało słowa "klimat". Internauci zagłosowali natomiast na akronim "LGBT".