Portugalia przejmuje stery w UE. Nie zanosi się na taryfę ulgową dla rządu PiS ws. praworządności...

Agata Sucharska
Przyszła kolej, aby to Portugalia przejęła prezydencję w Unii Europejskiej. Premier tego państwa Antonio Costa już oznajmił, że podstawową wartością dla wspólnoty powinna być praworządność. Zapowiedział konferencję w tej sprawie na maj.
António Costa, Premier Portugalii YouTube
"Wszystkie kraje muszą przestrzegać praworządności, jeżeli chcą pozostać członkami UE" – tymi słowami premier Antonio Costa otwiera portugalską prezydencje w Unii Europejskiej. Swoje przekonania argumentuje tym, że "Unia Europejska to najpierw unia wartości, nawet przed unią monetarną czy rynkiem wewnętrznym". Poza tym rolą wspólnoty powinno być umacnianie demokracji.

Zatem prawdopodobnie Portugalia będzie popierała powiązanie budżetu UE z praworządnością.Z tym unijnym przepisem ma problem Polska, a także Węgry. W związku z nową prezydencją w UE nie zanosi się więc na to, aby kwestia ta szybko zniknęła z centrum uwagi.


Czytaj także: Wrócił temat unijnego mechanizmu praworządności. Ziobro zapowiedział, co dalej

Czy Polsce grozi art. 7?

Premier Antonio Costa odniósł się także do procedury art.7 Traktatu UE. – KE i Rada UE muszą ją kontynuować (art.7) w przypadku, gdy kraje nie przestrzegają wartości – powiedział Costa. Wspomniana procedura ma za zadanie zbadanie, czy dane państwo przestrzega wartości wspólnoty. Może doprowadzić do wykluczenia członka nieprzestrzegającego unijnego prawa ze struktur UE.

Jednym z etapów prowadzących do tych ustaleń jest przeprowadzanie "wysłuchań" w celu sprawdzenia wersji zdarzeń przedstawiciela posądzanego o łamanie praworządności kraju. Portugalski minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva zapowiedział, że będą "wysłuchania" Polski i Węgier w ramach tego trybu.

Czytaj także: PiS chwali się budżetem UE w nowym spocie. "Sukcesy mogą przejść niezauważone, a są wielkie"

Na ostateczną decyzję w sprawie mechanizmu "pieniądze za praworządność" przyjdzie nam jeszcze poczekać. Na ten temat wypowiedzieć się ma jeszcze Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jeżeli zaś chodzi o stosunek Portugalii do praworządności UE, to szczegóły poznamy już w maju. Na podstawie programu prezydencji wiemy, że konferencja w tej sprawie odbędzie się wtedy w Coimbrze.

źródło: www.rmf24.pl