Sceptycy ws. szczepień dostali gwarancję od rządu. Szef MZ powołał specjalny fundusz

Adam Nowiński
We wtorek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, z którego wypłacane będą odszkodowania za powikłania po szczepieniu na covid-19. Polityk wyjaśnił także jego podstawowe założenia oraz wyjawił, ile do tej poty wystąpiło przypadków NOP w Polsce.
Adam Niedzielski powołał Fundusz Kompensacyjny. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta

– Mając świadomość bezpieczeństwa, ale też wątpliwości, które pojawiły się w odbiorze społecznym postanowiliśmy zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku NOP-ów, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych – powiedział na konferencji Adam Niedzielski.

Czytaj także: Medycy nie mogą się szczepić. W większości warszawskich szpitali brakuje szczepionek


– Ta zmiana polega na powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, ale nie o sam fundusz tu chodzi, ale o procedurę, która z założenia ma zlikwidować niedogodności związane z całym procesem i uprościć procedurę – dodał minister zdrowia.

1 przypadek na 250 tysięcy

Podkreślił jednak, że NOP-y są bardzo rzadkimi zdarzeniami. – Na ten moment mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na covid. Z raportu GIS wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory jedynie 37 niepożądanych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i 1 ciężki. Czyli 1 przypadek na 250 tysięcy. W skali zaszczepienia całego kraju to zaledwie 120 przypadków, które kwalifikowałyby się do odszkodowania – obliczył Niedzielski.

Na konferencji poinformowano także, że wysokość świadczenia kompensacyjnego, jeśli dojdzie do hospitalizacji, będzie wynosiła od 10 tys. do 100 tys. zł. Pieniądze będą pochodziły z Funduszu covidowego.

– Świadczenia z Funduszu obejmą na początku osoby, które miały wykonane szczepienia ochronne przeciw covid-19 przeprowadzane po 26 grudnia 2020 r., u których wystąpiły działania niepożądane tj. konieczna była hospitalizacja przez co najmniej 14 dni lub osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność wykonania obserwacji medycznej, która trwała 14 dni – dodał minister Niedzielski.

Wnioski o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego będzie można składać u Rzecznika Praw Pacjenta.

Czytaj także: To nie koniec sprawy szczepień w WUM. Niedzielski zdradził, czego oczekuje od rektora