Kiedy można dostać odszkodowanie po szczepieniu na covid-19? [WYJAŚNIAMY]

Monika Piorun
Czy tylko wstrząs anafilaktyczny po szczepieniu może kwalifikować nas do wystąpienia o odszkodowanie w ramach Funduszu Kompensacyjnego ogłoszonego przez rząd w ramach programu walki z pandemią covid-19? Kto, kiedy i w jakich przypadkach może zgłosić się po pomoc finansową w razie pojawienia się ewentualnych skutków ubocznych preparatu, którym zostaniem zaszczepieni.
Kto i kiedy będzie mógł skorzystać z Funduszu Kompensacyjnego w ramach odszkodowania po ewentualnych skutkach ubocznych szczepionki na covid-19? Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta


Od 10 do 100 tys. zł — odszkodowania w takiej wysokości zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w przypadku wstrząsu anafilaktycznego lub NOP, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych u osób zaszczepionych przeciwko covid-19, jeśli reakcje te będą wymagały minimum 2-tygodniowego pobytu w szpitalu.


Jakie jeszcze warunki należy spełnić, by móc się ubiegać o takie świadczenie?

Odszkodowanie po szczepionce na COVID z Funduszu Kompensacyjnego. Kiedy można je dostać? (ZASADY)

Podstawą do wypłaty odszkodowania po szczepieniu na covid-19 może być:

W 2021 roku odszkodowania w ramach Funduszu Kompensacyjnego będą finansowane z budżetu państwa poprzez tzw. Fundusz Przeciwdziałania covid-19, a od 2022 roku zostaną do niego włączone także osoby objęte innymi szczepieniami, a do grona podmiotów pokrywających koszty ich ewentualnych skutków ubocznych zostaną włączeni także producenci szczepionek.

Czytaj także: Kogo pozwać za skutki uboczne szczepionki na covid-19? Pfizer nie poniesie winy [KOMENTARZ PRAWNIKA] Odszkodowanie za szczepienie przeciwko covid-19 będzie można dostać bez względu na to, czy posiadamy ubezpieczenie zdrowotne, jaki jest nasz status majątkowy, a także na historię naszych chorób.

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie w ramach Funduszu Kompensacyjnego?

Wniosek wraz z pełną dokumentacją medyczną należy składać bezpośrednio do Biura Rzecznika Praw Pacjenta, od decyzji którego zależy, czy zostanie nam przyznane ewentualne odszkodowanie, a także jego wysokość.

Szczegółowe informacje w konkretnym przypadkach można wyjaśnić korzystając z infolinii Rzecznika Praw Pacjenta (nr tel. 0 800 190 590, działającej od poniedziałku do piątku w godz. 8-20).

Rozpatrywaniem zgłoszonych przypadków będzie zajmować się zarówno Bartłomiej Chmielowiec, aktualny Rzecznik Praw Pacjenta, a także zespół doświadczonych ekspertów zajmujących się szczepieniami ochronnymi. Czytaj także: Cztery starsze osoby zmarły po szczepieniu na COVID-19. Miały "choroby podstawowe"

Na odpowiedź pacjenci będą musieli poczekać maksymalnie 60 dni od daty złożenia wszystkich dokumentów. Jeśli specjaliści uznają, że należy się nam świadczenie kompensacyjne, na nasze konto może trafić od 10 to 100 tys. zł.

W przypadku negatywnie rozpatrzonego wniosku, będziemy mieli prawo do złożenia skargi do Sądu Administracyjnego w ciągu 30 dni od otrzymania odmowy odszkodowania za działania niepożądane szczepionki przeciwko covid-19.

Nowe informacje na temat harmonogramu szczepień na covid-19 wyznaczył szef KPRM Michał Dworczyk.

Gdzie, kiedy i jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko covid-19? Nowy harmonogram

Od 15 stycznia 2021 roku na stronie gov.pl/szczepimysie ruszy rejestracja osób powyżej 80. roku życia, a w kolejce pacjentów gotowych do zaszczepienia się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 będą mogły zgłosić także wszystkie osoby dorosłe

22 stycznia rozpocznie się rejestracja osób z grupy 70+, a od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia w niemal 6 tys. puntach szczepień przeciwko covid-19 na terenie całego kraju.

Jeśli chcemy dowiedzieć się, kiedy najprawdopodobniej uda się nam przyjąć szczepionkę Pfizera lub Moderny, warto skorzystać z takiego narzędzia online jak kalkulator szczepień, który udostępniliśmy dla czytelników natemat.pl.

Czytaj także: Kalkulator szczepień na koronawirusa. Tutaj szybko i prosto obliczysz, kiedy Twoja kolej szczepienia

Dowiedz się więcej: