Nowy harmonogram szczepień na covid-19. Przy okazji zmieniono też... kolejność szczepionych

Monika Piorun
Z powodu ograniczenia dostaw szczepionki na covid-19 firmy Pfizer/BioNTech do Europy Polska otrzyma około 366 tys. mniej dawek preparatu niż pierwotnie zakładano, co wpłynie na wydłużenie terminu Narodowego Programu Szczepień. To jednak nie wszystko. Wprowadzone po cichu nowe rozporządzenie zmieniło ustalony wcześniej podział na osoby mające pierwszeństwo do szczepień. Przed chorymi przewlekle są teraz m.in. prokuratorzy i urzędnicy skarbówki.
Jakie zmiany wprowadzono w związku z ograniczeniem dostaw szczepionek przeciwko covid-19 od Pfizer/BioNTech w Narodowym Programie Szczepień? Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta


— Zamiast 330 tys. osób z grupy "0", które miały zostać zaszczepione w tym tygodniu, zaszczepimy około 130 tys. pracowników. Następnie co tydzień kontynuowane będą szczepienia z grupy zero. Zrobimy wszystko by zakończyć szczepienia grupy 0 zakończyły się w lutym — przekonywał podczas ostatniej konferencji Michał Dworczyk, szef KPRM.


— Wszyscy którzy otrzymali pierwszą dawkę szczepienia, mają zabezpieczoną drugą. Zaktualizowaliśmy harmonogram szczepień wobec nowych informacji dot. dostaw. Cieszy procent zgłoszeń wśród pacjentów z grupy 0 — zaznaczył Dworczyk. Według najnowszych danych ponad 431 tys. osób w wieku powyżej 80. roku życia zgłosiło się na szczepienia przeciwko covid-19.

Czytaj także: Zapisy na szczepienia covid-19: wszystko, co musisz wiedzieć [PORADNIK]
Nowy harmonogram szczepień przeciwko covid-19 po zmianach ze względu na ograniczenie dostaw szczepionek od firmy Pfizer / BioNTech.Fot. KPRM


Do Polski trafi mniej szczepionek na covid-19. Jak to wpłynie na harmonogram szczepień?


W poniedziałek Polska otrzymała "tylko" 176 tys. z 360 tys. zamówionych wcześniej dawek szczepionki przeciwko covid-19.

Pfizer zapewnia, że do naszego kraju będzie trafiać około 296 tys. dawek tygodniowo. Ograniczenia w dostawach wynikają z modernizacji linii produkcyjnych szczepionek i mają potrwać do połowy lutego.

Obecna sytuacja nie wpłynie jednak na zapowiadanym terminie rozpoczęcia szczepień seniorów powyżej 70. roku życia z I etapu szczepień na covid-19 (które mają rozpocząć się w poniedziałek 25 stycznia 2021 r.). Oprócz nowego harmonogramu szczepień na covid-19 sporym zaskoczeniem może być opublikowane w poprzednim tygodniu rozporządzenie, na podstawie którego zmieniono listę osób uprawnionych do szczepień na różnych etapach. Nowe prawo weszło w życie w poniedziałek 18 stycznia 2021 r.

Dzięki zmianom przed osobami poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi pierwszeństwo do szczepień będzie miało sporo służb, m.in. przedstawiciele Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego (nadal jednak osoby z chorobami współistniejącymi — bez względu na wiek — mogą zgłaszać się po e-skierowanie na szczepienie przeciwko covid-19 do lekarza POZ).

Z grupy II do I przeniesiono zaś niektórych pracowników wymiaru sprawiedliwości — w tym prokuratorów i asesorów oraz urzędników skarbówki. Jak przedstawia się zaktualizowana lista osób, które mogą się szczepić na covid-19 na różnych etapach?

Nowa kolejność szczepień na covid-19. Co się zmieniło?

Na podstawie nowego rozporządzenia Rady Ministrów (z 15.01.2021 r.), które przedłużyło obecne obostrzenia epidemiologiczne związane z pandemią SARS-CoV-2 do 31 stycznia 2021 roku, doprecyzowano, że szczepienia przeciwko covid-19 będą odbywały się w następującej kolejności:

W ramach ETAPU "0":

W ramach ETAPU "1":

— Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
— Policji,
— Straży Granicznej,
— Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
— Agencji Wywiadu,
— Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
— Służby Wywiadu Wojskowego,
— Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
— Służby Celno-Skarbowej,
— Państwowej Straży Pożarnej,
— Służby Ochrony Państwa,
— Służby Więziennej,
— Inspekcji Transportu Drogowego,
— straży ochrony kolei.

Warto wyjaśnić, że według pierwotnego założenia pracownicy wymiaru sprawiedliwości, i funkcjonariusze służb celno-skarbowych byli klasyfikowani dopiero w II etapie szczepień na covid-19. Wprowadzona po cichu zmiana w przepisach daje im pierwszeństwo m nad osobami z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu covid-19.

Czytaj także: Które choroby przewlekłe uprawniają do wcześniejszego szczepienia przeciwko covid-19? [LISTA]

W ramach ETAPU "2":

W ramach ETAPU "3":

Ponadto zaznaczono, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się “jednoczasowe szczepienie” osób wchodzących w skład grup w ramach jednego etapu lub szczepienie osób wchodzących w skład różnych grup, w ramach różnych etapów.

Dowiedz się więcej: