"Bestia ze wschodu" ma dopiero nadejść do Polski. "Grozi nam minus 30 stopni"

Anna Świerczek
Na przełomie stycznia i lutego możemy spodziewać się nadejścia prawdziwego syberyjskiego chłodu. Okazuje się, że nie powinniśmy się przyzwyczajać do dodatnich temperatur, o których obecnie informuje IMGW. Zdaniem ekspertów drugi szczyt zimy w Polsce będzie zaskakujący i może przynieść temperatury dochodzące do -30 stopni Celsjusza.
Na przełomie stycznia i lutego całą Polskę ponownie może zaatakować mróz Fot. 123rf.com / trendobjects
Drugi szczyt zimy w Europie opisał w swoich prognozach portal mkweather.com. Na stronie publikowane są na bieżąco najważniejsze informacje pogodowe z całej Europy. Dla mkweather.com piszą też polscy naukowcy, którzy zajmują się fizyką zmian atmosfery.

"Choć nie do końca wiadomo, jak potężny będzie drugi szczyt zimy 2020/2021, to długoterminowo planowany jest on na przełom stycznia i lutego 2021 r. Amerykański model pogodowy Global Forecast System oraz Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody spodziewają się w tym czasie syberyjskich mrozów w północnej części Europy, czyli Rosji, Białorusi, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Danii, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Wielka Brytanii, Irlandii i Islandii" – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie 19 stycznia.
Według portalu syberyjskie powietrze będzie przesuwać się bezpośrednio na zachód, z Syberii, ponad Skandynawię i region Morza Bałtyckiego na Wyspy Brytyjskie. Co to oznacza w praktyce dla Polski? Naukowcy przewidują, że drugi szczyt zimy w Polsce będzie zaskakujący i może przynieść temperatury dochodzące nawet do -30 stopni Celsjusza.


Jak na razie IMGW informuje, że od bieżącego tygodnia w Polsce będzie coraz cieplej - front nadchodzi z zachodu. W środę, 20 stycznia w całej Polsce temperatura będzie już tylko dodatnia, a niewielkie mrozy prognozowane są miejscami i jedynie w nocy.


Czytaj także: Wszystko, co musisz wiedzieć o "bestii ze wschodu". Sprawdź prognozy synoptyków z IMGW


źródło: mkweather.com