Kto zapłaci za transport pacjenta na szczepienie przeciwko covid-19? [WYJAŚNIAMY]

Monika Piorun
Nie NFZ, a samorządy terytorialne mają pokrywać koszty dowozu wybranych pacjentów do punktów szczepień, jeśli ich stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do tego miejsca. Narodowy Fundusz Zdrowia właśnie opublikował nowe zarządzenie dotyczące finansowania transportu sanitarnego.
Czy NFZ będzie finansowało przejazdy do punktów szczepień pacjentom, którzy nie są w stanie do nich samodzielnie dotrzeć? Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta


Co zrobić, jeśli chcemy się zaszczepić przeciwko covid-19, ale np. mamy problem z poruszaniem się lub cierpimy na inne dolegliwości, w przypadku których nie ma przeciwwskazań co do szczepienia, ale nie jesteśmy w stanie przez nie stawić się w punkcie szczepień?


Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pokrywał kosztów przewiezienia takich osób na miejsce, w którym można się szczepić. Finansowaniem przejazdów w takich przypadkach będą musiały się zająć samorządy lokalne.

Szczepienia przeciwko COVID: kto zapłaci za transport pacjenta do punktów szczepień?

Zgodnie z nowym zarządzeniem w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19 NFZ nie będzie zobowiązany do płacenia za dowóz pacjentów na szczepienie.

Czytaj także: Zapisy na szczepienia covid-19: wszystko, co musisz wiedzieć [PORADNIK]

Dzięki temu, że z dotychczasowych przepisów usunięto podpunkt "szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 w punkcie szczepień z uwzględnieniem transportu pacjenta na szczepienie", Narodowy Fundusz Zdrowia zdjął z siebie odpowiedzialność z pokrywanie kosztów w takich sytuacjach i nie będzie musiał dopłacać dodatkowo za pacjentów wymagających tego typu pomocy.

Kto będzie mógł skorzystać z bezpłatnego transportu na szczepienie przeciwko covid-19?

Darmowy dojazd do punktów szczepień ma być oferowany przede wszystkim tym osobom z dysfunkcjami narządu ruchu, które nie mogą np. korzystać z transportu publicznego. Od decyzji poszczególnych samorządów będzie zależało także finansowanie transportu osób z niepełnosprawnościami.

W uzasadnieniu postanowienia NFZ wyjaśnia, że:

Transport sanitarny pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej jest świadczeniem gwarantowanym, udzielanym świadczeniobiorcy bezpłatnie, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, w przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia – do najbliższego podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem, a także z tego, że transport osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 może być realizowany i rozliczany przez jednostki samorządu terytorialnego.

Niektóre władze samorządowe już dawno zadbały o to, by umożliwić bezpłatny transport do punktów szczepień przeciwko covid-19 nie tylko tym, którzy nie mogą się poruszać, ale także np. powstańcom lub innym seniorom. W Gdyni zaoferowano bezpłatny dowóz dla chętnych na szczepienie i udostępniono specjalnie przystosowane do tego celu pojazdy.

Osoby, które chcą z nich skorzystać, mogą się zgłosić dzwoniąc na infolinię lub dopytać o taką usługę podczas zapisywania się na szczepienie.

Dowiedz się więcej:

źródło: NFZ.gov