Czy Polska powinna kupić rosyjską szczepionkę? Co wiemy o Sputnik-V? [SPRAWDZAMY]

Julia Łowińska
Rosyjska szczepionka Sputnik-V to jedna z czterech opracowanych szczepionek przeciwko covid-19. Do tej pory na jej zakup zdecydowało się tylko kilka państw na Świecie. Co wiemy o rosyjskiej szczepionce i czy chroni ona przed koronawirusem?
Co wiemy o rosyjskiej szczepionce Sputnik-V? Szczepionka miała bardzo krótką fazę testów, ale zakupił ją już Izrael i Węgry Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Gam-COVID-Vac to rosyjska szczepionka o nazwie handlowej "Sputnik-V”. Została opracowana przez rosyjskie Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamele. Szczepionka przeciwko Covid-19 została zarejestrowana w Rosji 11 sierpnia 2020 roku wzbudzając tym duże kontrowersje.


Co wiemy o szczepionce Sputnik-V:





Szczepionki przeciwko wirusowi covid-19 opierają się na ogół na białku wirusa, które wszczepione prowokuje układ immunologiczny organizmu do wytworzenia odpowiednich przeciwciał, które atakują wirusa w celu zwalczenia choroby.

Szczepionka Sputnik-V to szczepionka wektorowa, w przeciwieństwie do Pfizera czy Moderny, które są szczepionkami mRNA. Obie technologie cechuje wysoka skuteczność.

Szczepionki genetyczne to szczepionki nowej generacji mRNA. Wykorzystują one jeden lub więcej genów wirusa w celu wywołania reakcji immunologicznej organizmu, w tym przypadku przeciwko koronawirusowi SARS-COV-2.

Czytaj także: Utrata pracy za brak szczepienia? Amerykańskie firmy nie idą na kompromisy z antyszczepionkowcami

Szczepionki wektorowe wykorzystują inne wirusy w celu wywołania reakcji obronnej organizmu. Jest to również stosunkowo nowa techonologia, która została wykorzystana przy szczepionce przeciwko HIV i Eboli.Do szczepionek. wektorych zalicza się również AstraZeneca oraz Johnson&Johnos.

Kontrowersje wokół Sputnika-V

Rosyjska szczepionka jest szeroko krytykowana przez naukowców m.in. przez jej bardzo krótką fazę testów i brak opublikowanych wyników badań. Faza I i II testów Sputnika-V zaczęła się w połowie czerwca 2020 roku. Faza III testów jeszcze się nie zakończyła. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepionka nie powinna zostać dopuszczona przed zakończeniem fazy III badań i opublikowaniem jej wyników.

Nazwa szczepionki nawiązuje do Sputnika I, pierwszego sztucznego satelity, który zwyciężył z amerykańskim satelitą w wyścigu kosmicznym. Krytycy szczepionki argumentują, że i w tym wypadku Rosja chciała wygrać wyścig o najszybsze wprowadzenie szczepionki. Naukowcy zarzucają, że Putinowi przyświecały głównie cele propagandowe, podczas kiedy te zdrowotne zeszły na dalszy plan.

Rosyjska szczepionka w Polsce?

W wyniku umów, które podpisała Unia Europejska, Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z nich. Na liście nie ma szczepionki Sputnik-V. W Polsce nastąpią dostawy szczepionek od następujących firm:



Sputnik-V jest tańszy od szczepionki Pfizera czy AstraZeneci. Na jej zakup w Europie zdecydowały się do tej pory jedynie Węgry, co wzbudziło niemałe kontrowersje. Poza Europą rosyjską szczepionkę zakupił Izrael, Indie, Brazylia, Argentyna, Chiny oraz Korea Północna.

Czytaj także: Kontrowersyjny ruch węgierskiego rządu? Kraj wprowadza w obieg rosyjską szczepionkę Sputnik-V