Paszporty "Polityki": Co warto wiedzieć o tegorocznych laureatach, czyli... "niezbędnik inteligenta"
- Paszporty Polityki 2020: lista nagrodzonych laureatów z dziedziny literatury, filmu, teatru, sztuk wizualnych, muzyki popularnej i klasycznej, sztuk wizualnych i kultury cyfrowej.
- Najlepsi twórcy literaccy, filmowi, teatralni, muzycy klasyczni i popularni oraz pozostali kreatorzy kultury w 2020 roku wg "Polityki".
- Za jakie dzieła nagrodzono laureatów Paszportów "Polityki" 2020? (LISTA)
Paszporty "Polityki" od lat wyznaczają trendy w kulturze, a każdy, kto chce wiedzieć, co obecnie warto przeczytać, posłuchać lub obejrzeć, powinien znać listę laureatów tego osobliwego wyróżnienia.
Czytaj także: Znamy zwycięzców Paszportów "Polityki" 2020. Sprawdźcie, kto otrzymał w tym roku nagrodę
Jakie dzieła stworzyli artyści, których doceniono za to, co napisali, nagrali, wyreżyserowali czy namalowali w ciągu ubiegłego, 2020 roku? Jak zwykle nie obyło się bez zaskoczeń, a wśród nagrodzonych nie zabrakło niezwykle oryginalnych twórców. Jakich nazwisk nie wypada już nie kojarzyć?
PASZPORTY POLITYKI 2020 – lista laureatów
- LITERATURA: Mira Marcinów (ur. 1985), filozofka, doktor psychologii i adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Doceniono jej debiut prozatorski "Bezmatek" (Wyd. Czarne) – opowieść o życiu, umieraniu i żałobie w kontekście wyjątkowej, intensywnej i skomplikowanej relacji pomiędzy matką a córką.
- FILM: Piotr Domalewski (ur. 1983), reżyser "Jak najdalej stąd" (2020) i "Cicha Noc", scenarzysta, dramaturg, aktor, laureat "Złotych Lwów" na Festiwalu w Gdyni i 10 Orłów:
Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji.
- TEATR: Justyna Sobczyk i Teatr 21, w którym aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem:
Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym.
Justyna Sobczyk od lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami i reżyseruje spektakle z udziałem amatorów traktujących występy jak formę terapii pomagającej im przezwyciężyć bariery, z jakimi muszą się na co dzień borykać.
Czytaj także: Wielki sukces siostry posłanki Scheuring-Wielgus. Została nagrodzona Paszportem "Polityki"
- SZTUKI WIZUALNE: Małgorzata Mirga-Tas (ur. 1978), malarka, która sama o sobie mówi, że jest nie tylko artystą, ale także Polką i Romką. W jej wyrazistych i pełnych ornamentów dziełach można zauważyć elementy etnograficzne okraszone bogactwem kolorów.
Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów.
- MUZYKA POPULARNA: Siksa, czyli punkowo-performerski duet z Gniezna złożony z Alex Freiheit (ur. 1990) i basisty Buriego (ur. 1987), nominowani za najnowszy album "Zemsta na wroga", odwołujący się do walki z seksizmem i uprzedzeniami:
Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem.
- MUZYKA POWAŻNA: Ania Karpowicz (ur. 1983) flecistka z Warszawy, nagradzana na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, od 2013 roku związana z grupą Hashtag Ensemble, występująca m.in. na festiwalu WarszeMuzik, w czasie którego w tle kamienic otaczających getto grane są utwory polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia.
Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny.
Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo.
- KREATOR KULTURY: Lech Janerka i Bożena Janerka, czyli rockowe małżeństwo z Wrocławia. Lidera zespołu "Klaus Mitffoch" i wiolonczelistkę połączyła nie tylko muzyczna pasja, ale także niezależność i walka o wolność. W tym roku doceniono tę oryginalną parę:
Za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś.
Dowiedz się więcej:
- Kolacja jak z "Pana Tadeusza", wóz Chucka Norrisa i rakieta Igi Świątek — co warto kupić na WOŚP?
- Jej wiersz poruszył cały świat. O czym mówiła Amanda Gorman na zaprzysiężeniu Bidena?
- 8 małżeństw z 7 kobietami + wielka miłość do mediów (i nikotyny). Jakie sekrety skrywał Larry King?