Paszporty "Polityki": Co warto wiedzieć o tegorocznych laureatach, czyli... "niezbędnik inteligenta"

Monika Piorun
Pandemia nie sprzyja korzystaniu z dóbr kultury, ale wcale nie oznacza to, że twórcy przestali działać. Wręcz przeciwnie. Artyści stali się wyjątkowo płodni, a globalna walka z covid-19 stworzyła okazję do wyjątkowych przemyśleń, których efekty przelali na papier i płótno malarskie albo zmienili je w zdigitalizowane obrazy lub dźwięki muzyki. Kogo nagrodzono za to prestiżowymi paszportami "Polityki"?
Kto w 2021 roku został nagrodzony prestiżowym PASZPORTEM POLITYKI za 2020 rok? Przedstawiamy aktualną listę zwycięzców. Fot. Instagram.com@legalna.kultura


Paszporty "Polityki" od lat wyznaczają trendy w kulturze, a każdy, kto chce wiedzieć, co obecnie warto przeczytać, posłuchać lub obejrzeć, powinien znać listę laureatów tego osobliwego wyróżnienia.


Czytaj także: Znamy zwycięzców Paszportów "Polityki" 2020. Sprawdźcie, kto otrzymał w tym roku nagrodę

Jakie dzieła stworzyli artyści, których doceniono za to, co napisali, nagrali, wyreżyserowali czy namalowali w ciągu ubiegłego, 2020 roku? Jak zwykle nie obyło się bez zaskoczeń, a wśród nagrodzonych nie zabrakło niezwykle oryginalnych twórców. Jakich nazwisk nie wypada już nie kojarzyć?

PASZPORTY POLITYKI 2020 – lista laureatów

Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji.

Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym.

Laureatka Paszportu "Polityki" jest rodzoną siostrą posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, która już wczoraj pochwaliła się rodzinnym sukcesem na Twitterze.

Justyna Sobczyk od lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami i reżyseruje spektakle z udziałem amatorów traktujących występy jak formę terapii pomagającej im przezwyciężyć bariery, z jakimi muszą się na co dzień borykać.

Czytaj także: Wielki sukces siostry posłanki Scheuring-Wielgus. Została nagrodzona Paszportem "Polityki"

Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów.

Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem.

Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny.

KULTURA CYFROWA: Different Tales, czyli: Marta Malinowska, Artur Ganszyniec i Jacek Brzeziński tworzących jak sami twierdzą "interaktywną prozę", której efekty można podziwiać m.in. w "Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest".
Zespół młodych twórców wyróżniono przede wszystkim:

Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo.

Za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś.

Warto też wspomnieć o tym, że po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną w kategorii "Kultura zdalna", którą przyznano dyrektorowi festiwalu Millenium Docs Against Gravity, Arturowi Liebhartowi za błyskawiczne przystosowanie się do trudnych warunków panujących w kulturze w czasie pandemii covid-19.

Dowiedz się więcej: