232 tys. dzieci — tyle deportowano do Auschwitz. Ich los będzie motywem rocznicy wyzwolenia obozu

Monika Piorun
76 lat temu wyzwolono niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ze względu na pandemię covid-19 uroczystości rocznicowe przeniesiono do przestrzeni wirtualnej. W tym roku przewodnim wątkiem obchodów będzie historia dzieci —najmłodszych ofiar Holocaustu.
Kolorowe zdjęcia z Auschwitz-Birkenau należą do rzadkości. Na jednym z nich uwieczniono dziecko, które trafiło do obozu. W 76. rocznicę jego wyzwolenia to właśnie dziecięcy los będzie motywem przewodnim obchodów. Fot. Instagram.com/@annateresa_poetessa


Szacuje się, że do Auschwitz deportowano co najmniej 232 tysiące dzieci, w tym około 216 tys. maluchów pochodzenia żydowskiego, 11 tys. Romów, 3 tys. Polaków, ponad tysiąc Białorusinów oraz kilkuset niepełnoletnich Rosjan i Ukraińców. W styczniu 1945 roku na terenie obozu tuż przed jego wyzwoleniem żyło nieco ponad 700 dzieci — tylko tylu udało się przetrwać do tego czasu.


W tym roku to właśnie przebywające w tym miejscu dzieci będą motywem przewodnim 76. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Jak tłumaczy dyrektor Muzeum, dr Piotr M.A. Cywiński:

W Auschwitz zamordowano ponad 200 tysięcy dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci.

Nigdy świat dorosłych – przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny – nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła.

Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu.

Rocznica w Auschwitz — relacja online. Gdzie obejrzeć?

76. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau będzie relacjonowana online za pośrednictwem mediów społecznościowych 27 stycznia 2021 roku od godz. 16:00. Uroczystości będzie można śledzić także na Facebooku i Twitterze.
Większość zdjęć z obozu, na których uwieczniono dzieci, to czarno-białe fotografie. Zdarzają się jednak nieliczne, koloryzowane zdjęcia, na których występują najmłodsi więźniowie obozu.

Czytaj także: