Te rośliny wybaczą Ci wszystko. Top 3 najbardziej wytrzymałych kwiatów doniczkowych

Weronika Tomaszewska-Michalak
Marzy Ci się choć trochę zieleni w mieszkaniu, jednak twój intensywny tryb życia nie pozwala na poświęcanie czasu, by je pielęgnować? Istnieje idealne wyjście z tej sytuacji. Wybierz te kwiaty doniczkowe, które wybaczą ci zapominalstwo, czy nawet najtrudniejsze warunki.
Te kwiaty doniczkowe przetrwają naprawdę trudne warunki. Fot. pixabay.com/ HeungSoon
Wiele osób mówi, że "nie masz ręki" do kwiatów. Na co dzień nie masz czasu, aby o nie dbać. Nie musisz być ogrodnikiem, by mieć piękna roślinność w mieszkaniu. Wystarczy, że wybierzesz te, które nie potrzebują dużo uwagi.

Przed tym jednak warto pamiętać, że nie ma niezniszczalnych roślin. Stworzenie im choć minimalnych warunków do przetrwania to klucz do tego, by długo cieszyły nasze oczy swoim świeżym wyglądem.

W ostatnim czasie bardzo dużo osób stawia na wystrój urban jungle, którego charakterystycznym elementem są właśnie roślinki. W dodatku to najmodniejszy styl aranżacji wnętrz w 2021 roku. O tym, jak urządzić swoje mieszkanie, by poczuć się jak w prawdziwej dżungli, podpowiadamy TUTAJ.


Oto najbardziej wytrzymałe rośliny


1.Aloes Aloes zwyczajny (Aloe vera) jest sukulentem. Już w starożytnym Egipcie nazywano go "rośliną nieśmiertelności". W naturalnych warunkach te rośliny występują na całym Półwyspie Arabskim, w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Indonezji, Meksyku i na Karaibach.

Istnieje bardzo wiele odmian aloesu, jednak ten najbardziej znany to aloes zwyczajny. Ma grube, niebieskawozielone liście, które osiągają długość nawet do pół metra. Wyrastają sztywno z całego pędu tuż nad powierzchnią ziemi.

Jak dbać o Aloes? Aloes lubi jasne, słoneczne miejsce. Latem można go wystawić na taras lub balkon. Nie trzeba go często podlewać, a to za sprawą grubych liści, które gromadzą wodę. Wystarczy go podlewać raz na dwa tygodnie. Spokojnie ziemia może wyschnąć do czasu następnego podlewania.

2. Kaktusy Kaktusy mogą stanowić doskonałą ozdobę w naszym mieszkaniu. Ich wygląd może być naprawdę różnorodny. Charakterystyczną cechą jest to, że nie są wymagającą rośliną. W naturze występują zarówno w rejonach pustynnych, górskich, jak i w miejscach o dużej wilgotności powietrza, czyli na przykład w lasach deszczowych.

Jak dbać o kaktusy? Kaktusom do życia potrzeba tylko nasłonecznionego stanowiska, przepuszczalnego podłoża i sporadycznego podlewania. Dobrze będzie im zarówno na parapetach, ale także na podłodze, regale czy w wiszących pojemnikach. Z ich pielęgnacja poradzą sobie nawet dzieci.

3.Sansewieria gwinejska Sansewieria gwinejska pochodzi z Afryki. Należy do grupy sukulentów liściowych. Rośnie wysoko, ale wolno. Jej liście koloru ciemnozielonego z charakterystycznym pręgowanym jaśniejszym wzorkiem oraz jasnozielonymi brzegami.

Jak dbać o sansewierie gwinejską? Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, ale zniesie także miejsce w półcieniu. Nie straszne jej przeciągi i ciepło z grzejnika. Wystarczy podlać ją raz w tygodniu. Jednak nie można nalewać wody na liście. Warto też sprawdzić, czy w doniczce zrobiło się naprawdę sucho i wtedy zdecydować się na podlanie. Ta roślina szybko gnije, jeśli podlewa się ją za często.

Rady dla osób, które zaczynają hodować rośliny doniczkowe:



Czytaj także: Te rośliny są postrachem komarów. Postawisz je na parapecie i możesz spać przy otwartym oknie