Sensacja w Zielonej Górze. Mistrz Polski ograł giganta w ostatnich sekundach

Enea Zastal BC Zielona Góra pokonał we własnej hali CSKA Moskwa 93:90 (24:29, 24:28, 22:12, 23:21) w meczu koszykarskiej ligi VTB. Mistrz Polski sprawił gigantyczną sensację, a zwycięstwo zapewnił mu rzutem w ostatnich sekundach spotkania Amerykanin Kris Richard. Takie historie dzieją się zazwyczaj na parkietach NBA, w Polsce raz na dekadę.
Enea Zastal BC Zielona Góra - CSKA Moskwa Fot. Wladyslaw Czulak / Agencja Gazeta
Powiedzieć, że polska drużyna nie była faworytem poniedziałkowego spotkania, to nic nie powiedzieć. Fachowcy przed meczem mogli stawiać na wysokie zwycięstwo ogranych w Eurolidze i utytułowanych Rosjan, na triumf zielonogórzan liczyć mogli chyba tylko najbardziej zagorzali kibice basketu w Polsce. Na szczęście w sporcie niespodzianki zdarzają się często i tak było tym razem.

CSKA starcie w Zielonej Górze rozpoczęło od prowadzenia 17:2. Ale z każdą kwartą polski zespół grał coraz lepiej i do przerwy przegrywał już tylko dwoma punktami. Po zmianie stron zaczęła się wspaniała walka, aż w końcówce Rosjanie prowadzili 90:88. Wówczas najpierw Rolands Freimanis doprowadził do remisu, a w kluczowym momencie Kris Richard zabrał piłkę Danielowi Hackettowi. Pognał pod kosz rywali i trafił z narożnika boiska mimo asysty rywala.

Wszystko działo się w ostatnich sekundach meczu, CSKA nie miało szans na skuteczną kontrę i sensacja stała się faktem. Enea Zastal BC Zielona Góra wygrał dziesiąty mecz w lidze VTB i w tabeli plasuje się na miejscu piątym. Prowadzi Zenit Petersburg, a CSKA Moskwa jest wiceliderem.