Najpotrzebniejsze zawody 2021 roku. MEiN ujawniło listę najbardziej pożądanych branż

Weronika Tomaszewska-Michalak
Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie w Polsce? Lista przygotowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ułatwi wybór uczniom kończącym szkołę lub dorosłym szukającym pracy. Które profesje będą królowały na rynku pracy w 2021 roku?
Te zawody będą najbardziej pożądane w 2021 roku. Fot. pixabay.com/ jannonivergall
Co roku minister edukacji i nauki publikuje "Prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy" w formie obwieszczenia w "Monitorze Polskim".

Dzięki temu dokumentowi dowiadujemy się jakie zawody będą najbardziej potrzebne w najbliższym czasie. Ma to na celu wskazanie kierunku, w jakim powinna kształtować się oferta szkolnictwa branżowego, by współgrała z zapotrzebowaniem rynku.

Czytaj także: Bez szczepienia nie dostaniesz pracy? Kontrowersyjny pomysł byłego wiceministra

Jaka jest więc lista zawodów przyszłości w Polsce? Ministerstwo Edukacji i Nauki wskazało ich 28, a cztery z nich pojawiły się tam pierwszy raz:


Dekarz, osoba zajmująca się pokrywaniem dachów, będzie najbardziej pożądaną profesją w 2021 roku. Jak zaznacza MEiN, zapotrzebowanie na takich pracowników znacznie przekracza liczbę kształconych obecnie osób.
Ten tym rzemieślnictwa będzie najbardziej potrzebny w 2021 roku, wskazuje MEiN.Fot. pixabay.com/ Ben_Kerckx
Technik dekarstwa to nowy zawód. Funkcjonuje od września 2021 roku. Analizy rynku pracy wskazują, że szkolnictwo w zakresie dekarstwa powinno być bardziej zaawansowane. To umożliwiłoby znaczny rozwój tego typu rzemieślnictwa.

Gospodarka w coraz większym stopniu opiera się na automatyzacji i robotyzacji procesów wytwarzania. Dlatego kolejny zawód na liście najbardziej potrzebnych to technik robotyk. Rozwój technologii wiąże się z jeszcze liczniejszym zapotrzebowaniem na osoby, które będą się kształcić w tym kierunku.

Wskazany przez ministerstwo monter nawierzchni kolejowej jako fach o dużym zainteresowaniu łączy się z planami na rozwój infrastruktury kolejowej w Polsce. Ma to także związek z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Monter nawierzchni kolejowej to zawód, który został wyróżniony jako bardzo potrzebny.Fot. pixabay.com/ Wellenbach
Inne zawody, które pojawiły się na liście, to między innymi: automatyk, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter nawierzchni kolejowej, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz.

Ta "prognoza" na zapotrzebowanie na rynku pracy jest trzecim takim zestawieniem, pierwsza została opublikowana w 2019 roku. Zgodnie z ustawą o Prawie oświatowym samorządy otrzymają większe finansowanie na cykl kształcenia uczniów chętnych do podjęcia pracy w tych zawodach.

Czytaj także: Najbardziej poszukiwani inżynierowie na rynku pracy - prognoza na 2021 rok

źródło: www.gov.pl