Orlen przejmuje Polska Press – jest decyzja urzędu. Tak kończy się wolność mediów w Polsce
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zatwierdza przejęcie spółki Polski Press przez koncern Orlen. Oznacza to, że prasa lokalna trafi teraz w ręce spółki państwowej. Wielu przedstawicieli środowiska dziennikarskiego nie ma wątpliwości, że to krótka droga do upadku niezależnych mediów w Polsce.
Setki tytułów, które są dostępne dla większości Polaków – bo duża część z nich to bezpłatne dodatki – będzie teraz podlegać spółce państwowej. De facto oznacza to, że treść będzie zależeć od polityków PiS.
Czytaj także: Pogodynka zwolniona z TVP za serduszko WOŚP. Konsekwencje wobec reszty pracowników
Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen w praktyce oznacza, że parta rządząca będzie mieć realny wpływ na treść magazynów i tego, co trafia do czytelników. Przejęciu sprzeciwiała się m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która uznała, że działania uderzają w zasadę wolności mediów. Orlen jest też w posiadaniu niektórych powierzchni reklamowych.
Jak pisał w naTemat Michał Gąsior, w praktyce to "repolonizacja" lokalnych mediów przeprowadzana tylnymi drzwiami. W ręce państwowej grupy trafia bowiem potężna grupa medialna. Potencjalnie otwiera to drogę do zrobienia z mediami lokalnymi tego, co zrobiono z TVP, którą rządzi dziś Jacek Kurski.
Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych, 150 tygodników lokalnych, media internetowe oraz bezpłatne dodatki do gazet.
Czytaj także: Oto co przejmuje Orlen wraz z Polską Press. Pełna lista tytułów
Przejęcie większości mediów miało miejsce na Węgrzech, gdzie rząd Viktora Orbana sukcesywnie wykupywał kolejne tytuły gazet. Jednym z ostatnich niezależnych mediów była strona Index.hu, która została odkupiona w ubiegłym roku. Spotkało się to z licznymi protestami, które rozlały się na ulice Budapesztu. Obecnie jedynym niezależnym medium jest portal Telex.
Czytaj także: Orlen kupił prasę lokalną dla PiS. Tak Kaczyński realizuje węgierski model medialny
źródło: TVN24