Kamil Stoch wciąż może pobić rekord Adama Małysza

Kamil Stoch po raz 78. w karierze zajął miejsce na podium zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. W sobotę w Klingenthal był drugi, zwyciężył Halvor Egner Granerud. Do pobicia rekordu Adama Małysza naszemu skoczkowi brakuje jednego triumfu, najbliższa okazja już w niedzielę (godz. 14.30).
Dwaj najlepsi polscy skoczkowie w historii - Adam Małysz i Kamil Stoch Fot. Marek Podmokly / Agencja Gazeta
Kamil Stoch w Klingenthal - gdzie zwyciężał dwa razy w konkursach indywidualnych i dwa razy w drużynowych - miał szansę przejść do historii i pobić wyczyn swojego wielkiego poprzednika oraz idola, Adama Małysza.

W pierwszej serii sobotnich zawodów był drugi, za Halvorem Egnerem Granerudem, tracąc do Norwega 2,1 pkt. W serii finałowej Polak, zgodnie z planem, objął prowadzenie w rywalizacji i musiał czekać na to, co zrobi lider PŚ. Ten jest w formie nieprawdopodobnej. Skoczył w finale 141,5 metra, nie dając nikomu szans na nawiązanie walki o triumf.

Było to dziewiąte zwycięstwo Norwega w tym sezonie , trzecie z rzędu i naprawdę trudno będzie mu odebrać pozycję lidera na koniec zmagań. Tymczasem Stoch, który dotąd wygrał 39 konkursów PŚ, był po raz 78. na podium zawodów, co daje mu miejsce piąte w historii zawodów PŚ w skokach narciarskich.

Do najlepszego w historii Gregora Schlierenzauera Polak traci wciąż 14 zwycięstw, co nie wydaje się być poza zasięgiem "Rakiety z Zębu". Znacznie łatwiej Stochowi będzie poprawić rekord Mattiego Nykaenena, który wygrał 46 zawodów PŚ w karierze i jest wiceliderem klasyfikacji wszech czasów.

Drugi konkurs Pucharu Świata w Klingenthal rozegrany zostanie w niedzielę o godzinie 14.30.