Środa Popielcowa w czasach pandemii – jak będzie wyglądało posypanie głów popiołem?

Magdalena Więckowska
Środa Popielcowa kończy okres karnawału i zwiastuje nadejście 40-dniowego Wielkiego Postu. Popielec jest jednym z ważniejszych wydarzeń w Kościele Katolickim, dlatego co roku do świętych przychodzi wielu wiernych. Czy pandemia zmieni obrzęd i jakie są wytyczne instytucji kościelnych?
Jak będzie wyglądała Środa Popielcowa w czasach pandemii? Fot. Mikolaj Kuras / Agencja Gazeta


Środa Popielcowa, czyli Popielec


W tym roku Środa Popielcowa przypada na 17 lutego, kończąc tym samym huczny czas Ostatków. Skąd wzięła się nazwa tego święta? Punktem kulminacyjnym jest obrzęd posypania głów popiołem, który symbolizuje pokutę. Przypomina również o tym, że każdy jest śmiertelny i w końcu obróci się w proch. Obrzęd posypania głowy popiołem co roku przyciąga do kościołów tysiące wiernych.


Więcej informacji o historii Środy Popielcowej znajdziesz w poniższym artykule:
Czytaj także: https://natemat.pl/blogi/krystianwaligora/300653,feria-quatra-cinerum-historia-srody-popielcowej
Warto też pamiętać, że w dniu Środy Popielcowej obowiązuje ścisły post jakościowy i ilościowy. Nie należy spożywać mięsa, a liczba posiłków nie powinna przekraczać trzech. Tylko raz można najeść się do syta.

Nałożenie popiołu w okresie pandemii


Mimo tego, że Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, czyli nie ma konieczności uczestniczenia we mszy, większość katolików odwiedza kościoły. Jak w tym roku będzie wyglądała ta uroczystość i jakie zmiany czekają wiernych?

Specjalną notę na temat Środy Popielcowej wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wedlug umieszczonych w niej zaleceń, kapłan odmówi błogosławieństwo i pokropi popiół wodą święconą. Następnie raz wypowie słowa: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+ lub +Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz+, po czym wytrze ręce i założy maseczkę na usta i nos.

Kapłan nie wypowie jednak żadnych słów podczas posypywania głów popiołem, powinien zachować milczenie. Wierni mogą kolejno podchodzić do księdza lub on podejdzie do nich – tu Kongregacja pozostawiła dowolność.

Czytaj także: Jak wypadają święta Wielkanocne w 2021 roku? Od czego zależy ta data