"Rosja chce rozbić jedność Zachodu". Estoński wywiad ostrzega przed działaniami Putina

Sebastian Kaniewski
Zdaniem estońskiego wywiadu, Rosja w tym roku nadal będzie atakować jedność Zachodu. Estończycy ostrzegają przed potencjalnymi działaniami Władimira Putina i są zdania, że Kreml jest największym zagrożeniem dla zachodniej demokracji.
Według estońskiego wywiadu Rosja będzie chciała rozbić jedność Zachodu. Fot. 123rf
Estoński wywiad rok w rok publikuje obszerne raporty o zbliżających się zagrożeniach. W ostatnim czasie Estończycy wydali kolejny raport, z którego jasno wynika, że Europa Środkowa stoi w obliczu zmasowanych, agresywnych działań Rosji.

Estoński wywiad: Rosja zamierza prowadzić kampanie dezinformacyjne

Autorzy raportu twierdzą, że epidemia przyspieszyła dwa dobre dla Rosji trendy w geopolityce. Mowa tutaj zarówno o osłabieniu wpływów Zachodu, jak i o przyśpieszeniu budowy świata wielobiegunowego.
Czym jest świat wielobiegunowy? To realia, w których kluczowe dla globalnej geopolityki decyzje podejmuje nie kilka mocarstw, lecz o wiele więcej graczy. Zdaniem Estończyków, taki świat jest lepszy dla Rosji, która ze swoim potencjałem gospodarczym i wojskowym nie jest w stanie przeciwstawić się Ameryce.


"Małpia szczepionka"

W ocenie estońskiego wywiadu, w 2021 roku Rosja będzie chciała prowadzić kampanie dezinformacyjne, które będą miały na celu osłabienie jedności Zachodu i wprowadzenie chaosu. Jednym z takich tematów będzie atak na wyprodukowane na Zachodzie szczepionki. W raporcie estońskim został załączony mem, przygotowany przez rosyjski wywiad, który szczepionkę AstraZeneca nazywa "małpią szczepionką".
Autorzy raportu są zdania, że ubiegłoroczna wojna w Górskim Karabachu zwiększyła wpływy Rosji na Zakaukaziu, gdyż to właśnie wojska rosyjskie stacjonują aktualnie w dużej części Karabachu. Rosjanie mają zamiar rozszerzać również swoje wpływy w Afryce, która aktualnie kupuje 17 proc. całego rosyjskiego eksportu broni.

Jak będzie wyglądało życie bez Putina?

Estoński wywiad przyznał również, że Rosjanie nie mają pomysłu, co zrobić z władzą po końcu kadencji Władimira Putina. Po niedawnych poprawkach do konstytucji Putin może zasiadać na Kremlu po wyborach w 2024 roku, jednak Moskwa musi patrzyć perspektywicznie.

Obok działania na rzecz bezpieczeństwa państwa, jednym z najważniejszych zadań Rosji, według raportu, będzie przekonanie zagranicznej opinii publicznej do popierania interesów Kremla. Operacje psychologiczne mają polegać na szerzeniu fake newsów w zachodniej opinii publicznej.
Czytaj także: Tak wygląda Pałac Putina. Carski przepych, gadżety jak z Bonda i... 16-piętrowy bunkier [ZDJĘCIA]
źródło: Valisluureamet.ee