Szukasz pomysłów na smaczny obiad? Oto 5 przepisów na pożywne i rozgrzewające zupy

Joanna Stawczyk
Nie masz pomysłu na obiad? Koniecznie wypróbuj tych 5 łatwych przepisów na pożywne, lekkostrawne zupy, które idealnie rozgrzeją Cię w mroźny dzień. Otulą Twój brzuch i uraczą podniebienie. Większość z nich nada się również dla wegetarian. Przygotowanie jest super łatwe, a dodatkowo nie wydasz majątku na składniki.
Brakuje Ci pomysłu na zdrowy obiad? Zebraliśmy najlepsze przepisy na rozgrzewające, lekkostrawne zupy Fot. pexels.com
Nie wiem, jak Ty, ale ja wprost uwielbiam zupy. Czuję się po nich lekko i nie muszę czekać, żeby obiad przysłowiowo się "uleżał". Najlepsze w gotowaniu zup czy kremów jest to, że duży garnek starcza nawet na kilka dni. Ewentualnie zawsze możesz zamrozić na zapas.

Zupy to genialny patent na lekkostrawny lunch czy też kolację. Poza tym są dość dietetyczne. Ale wiem, że na pewno znajdą się i tacy, którzy będą się kłócić, że "zupa to nie posiłek, bo to przecież sama woda". I tutaj Was mam, bo wybrałam przepisy, które nasycą nawet największego dzika z siłowni!


1. Pikantna pomidorowa z kaszą jaglaną

Co powiesz na pyszną pomidorówkę, która przypomni Ci smak dzieciństwa i babcinych obiadków? Ta wersja pomidorowej jest idealnie słodko-kwaśna i delikatnie kremowa.
Przepis na pomidorową z kaszą jaglanąFot. pexels.com
Wkładka z kaszy jaglanej ma zdrowotną moc, gdyż zawiera masę witamin i minerałów, a poza tym tryptofan, który podnosi poziom serotoniny i obniża poziom stresu.

SKŁADNIKI:

- 1 łyżka oliwy
- 1 łyżka masła
- 1 cebula
- 4 ząbki czosnku
- 4 łyżeczki soli np. himalajskiej (ok. 25 g)
- 1 łyżeczka cukru
- 3 łyżeczki chili
- szczypta cynamonu
- duża szczyta pieprzu czarnego
- 1 kg świeżych, dojrzałych pomidorów (najlepiej słodkich malinowych)
- 1 łyżka octu winnego
- kilka listków świeżej bazylii (według uznania)
- 800 ml bulionu warzywnego
- 1 sok pomidorowy (np. Dawtona pikantny 330 ml)
- 150 ml śmietanki 30%
- kasza jaglana (torebka)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Cebulę i czosnek posiekaj drobno. Na dużej patelni rozgrzej oliwę i wrzuć posiekaną cebulkę, poczekaj aż zacznie nabierać rumianego koloru. Na patelnię do cebuli dodaj czosnek, sól, cukier i chili. Umyj pomidory pod ciepłą wodą i siekaj je na mniejsze części i od razu wrzucaj na patelnię. Koniecznie pamiętaj, żeby usuwać twarde części ze środka.


2. Mieszaj co jakiś czas zawartość patelni. Jak już pomidory zmiękną i puszczą sok, dodaj małą szczyptę cynamonu (tak, pomidory uwielbiają cynamon to sekretny składnik!), pieprz, masło i listki bazylii. Po 5 minutach daj łyżkę octu winnego. Grzej na małym ogniu i mieszaj jeszcze 10 minut.


3. Do garnka z bulionem warzywnym przełóż zawartość patelni delikatnie mieszając. Wlej śmietankę i całość zmiksuj blenderem, tak aby zupa zabrała kremowej konsystencji. Zacznij lekko podgrzewać i dolej sok pomidorowy.


4. Kaszę jaglaną ugotuj osobno. Uważaj, żeby jej nie przegotować - korzystaj z instrukcji z opakowania. Ja osobiście wolę dodawać kaszę bezpośrednio przed nalaniem zupy, bo jak wrzucilibyśmy do garnka i podgrzewali z zupą parę razy, to szybko kasza by nieprzyjemnie rozmiękła. Do dekoracji możemy dodać listek bazylii. Ewentualnie doprawić solą i pieprzem.

2. Marokańska harira z soczewicą

Ten przysmak jest zanany i uwielbiany nie tylko w gorącym Maroku. Zupy tej można uświadczyć na tamtejszych. lokalnych straganach na bazarze jedzeniowym, ale także w najbardziej modnych knajpach w całej Europie.
Marokańska harira przepisFot. unsplash.com
Prawda jest taka, że każdy ma inny patent na wydobycie ulubionego smaku z tej potrawy. Ja wybieram tą lekko pikantną z dodatkiem pożywnej, czerwonej i zielonej soczewicy.

SKŁADNIKI:

- 2 litry wody
- 1 kostka warzywna
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 1 szklanka zielonej soczewicy
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 puszka krojonych pomidorów
- 1 łyżeczka miodu (opcjonalnie)
- 2 cebule
- 1 marchew
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 3 łyżeczki chili
- 3 łyżeczki kminu rzymskiego
- 1 łyżeczka imbiru
- 1 łyżeczka kardamonu
- 2 ziarna pieprzu czarnego
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- pęczek świeżej kolendry (posiekany)
- pęczek natki pietruszki (posiekany)
- olej
- sól i pieprz czarny
- 1 cytryna lub limonka (pokrojona w ćwiartki)
- śmietana 18% (opcjonalnie mały kleks do podania)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Myjemy cebulę i obieramy marchew, a następnie siekamy je w kostkę. Do dużego garnka wlewamy olej i podgrzewamy. Wrzucamy warzywa i wszystkie przyprawy. Smażymy na średnim ogniu, cały czas mieszając. Potem wrzucamy pomidory z puszki i koncentrat pomidorowy i dalej grzejemy przez 5-8 minut.


2. Dodajemy dwa rodzaje soczewicy, zalewamy wodą, dajemy łyżeczkę soli i kostkę warzywną. Przykrywamy i gotujemy około 30 minut, aż woda się zagotuje, a czerwona soczewica widocznie zmięknie. Wymieszać i spróbować, czy nie trzeba dodać więcej soli.


3. Harirę należy podawać gorącą. Opcjonalnie możemy dać odrobinę śmietany. Wszystko posypujemy obficie kolendrą i pietruszką, a na finiszu skrapiamy cytryną lub limonką.
Czytaj także: Nie tylko hummus! 7 past do kanapek, które smakują jak z najlepszej wegańskiej knajpy


3. Flaczki z boczniaków

W chłodny, ponury dzień nie ma lepszego pomysłu na obiad niż micha gorących flaczków. Jeśli jesteś fanem tych tradycyjnych, to gwarantuję Ci, że nie dostrzeżesz różnicy. Nie dość, że wyglądają łudząco podobnie do tych mięsnych, to pachną i smakują tak samo, a nawet lepiej.
Przepis na flaczki z boczniakówFot. pexels.com
Są pożywne, aromatyczne, a przy tym na pewno bardziej fit niż te z mięsem. Jedz je koniecznie w towarzystwie świeżej bułki z masełkiem. Niebo w gębie!

SKŁADNIKI

- 500 g boczniaków (jedno opakowanie)
- 1 korzeń pietruszki
- 2 marchewki
- ¼ dużego selera
- 1 cebula
- 3 liście laurowe
- 4 ziela angielskie
- 1 łyżeczka majeranku
- 1 łyżeczka chili
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 litry wody
- sól i czarny pieprz
- 1/2 przyprawy do flaków biesiadnych
- 1 kostka bulionowa warzywna
- 1 łyżka oleju
- 1 łyżka masła w wersji wegańskiej bez masła)
- świeża pietruszka (do podania)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Boczniaki umyć pod zimną wodą i oczyścić starannie papierowym ręcznikiem. Poszarpać na mniejsze strzępki lub pokroić w paseczki. Marchew, pietruszkę i seler obrać i zetrzeć na tarce, cebulę drobno posiekać.


2. Na dnie dużego garnka rozgrzać olej, dodać starte warzywa wraz z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Dusić przez 20 minut na niedużym ogniu, a następnie dodać przyprawę do flaków, kostkę bulionową, koncentrat, chili i majeranek. Dolać wodę do garnka.


3. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju z masłem i smażyć same boczniaki aż się zarumienią. Boczniaki wrzucić do bulionu z warzywami i doprawić solą i pieprzem do smaku. Gotować na małym ogniu przez 20 minut. Podawaj ze świeżą natką pietruszki.

4. Jarzynowa z kaszą pęczak

Nie ma nic lepszego od dobrej jarzynowej, pełnej smacznych warzyw. Ta zupa aż pachnie wiosną, a już szczególnie jak oprószysz ją solidną porcją zielonego koperku.
Pyszna jarzynowa z kaszą pęczak przepisFot. pexels.com
Kochają ją dorośli i dzieci. Z tym przepisem nie będziesz musieć nakłaniać swojej pociechy do wiosłowania łyżką. Opcja z kaszą pęczak jest genialna. Jeśli jednak nie jesteś jej fanem, to możesz ją zastąpić jaglaną, bulgurem czy też ryżem.

SKŁADNIKI:

- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 ziemniak
- 1/3 selera
- 1 cebula
- 1/2 małego brokuła
- 1/2 małego kalafiora
- sól
- pieprz czarny
- 1 łyżeczka chili
- 1 łyżeczka kurkumy
- szczypta pieprzu cayenne
- 200 ml śmietanki 30%
- pęczek natki pietruszki
- pęczek zielonego koperku
- 1,5 litra wody
- 1 kostka warzywna
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- kasza pęczak (torebka)


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Wszystkie warzywa umyć. Obrać ziemniaka, marchew, pietruszkę, seler. Warzywa posiekać na mniejsze kawałki i wrzucić do większego garnka. Zalać zimną wodą, dodać kostkę warzywną, ziele angielskie, liść laurowy i zagotować. Potem zmniejszamy ogień. Cebulę podpiec nad palnikiem lub podsmażyć suchej patelni i dodać do zupy.


2. Gotujemy aż warzywa widocznie zmiękną - sprawdzamy widelcem. Do szklanki nalewamy parę łyżek gotującego się bulionu. Dodajemy przyprawy, mąkę i śmietanę i mieszamy. Wlewamy do zupy. Na końcu wszystko blendujemy na krem.


3. Gotujemy kaszę pęczak i dodajemy przed podaniem - w zupie zagotowana kilka razy mogłaby za bardzo się rozgotować. Podajemy z natką pietruszki i koperkiem.

5. Krem z buraków z kurczakiem

Jeżeli do tej pory nie przekonałeś się, że buraczki są genialnym warzywem do zrobienia zupy krem, to właśnie teraz masz szansę nadrobić zaległości. Mięsożercy będą zachwyceni tą odsłoną tego czerwonego warzywa.
Krem z buraków przepisFot. unsplash.com
Zobaczysz, że burak idzie w parze nie tylko z mielonym z ziemniaczkami, ale także w kremowym daniu z dodatkiem piersi z kurczaka. Dodatkowym plusem jest to, że burak ma niesamowite właściwości odtruwania organizmu.

SKŁADNIKI:

- 2 piersi z kurczaka
- 1 litr bulionu warzywnego
- 4 małe buraki ugotowane
- 1 cebula
- 2 małe marchewki
- 3 ząbki czosnku
- 1 łodyga selera naciowego (posiekany drobno)
- 1 łyżka imbiru
- 1 łyżka chili
- oliwa
- sól i pieprz
- śmietana 18%
- natka pietruszki
- czarnuszka (opcjonalnie)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

1. Umyj cebulę, marchewki i seler. Obierz marchew i czosnek. Warzywa posiekaj drobno w kostkę i wrzuć do rozgrzanego garnka z odrobiną oleju. Dodaj imbir i chili. Podsmażaj przez 6-8 minut aż warzywa zmiękną.


2. Wlej bulion warzywny i gotuj na małym ogniu przez około 30-40 minut. Całość zmiksuj na krem, a potem dodaj 1 lub 2 łyżki śmietany, dopraw solą i pieprzem do smaku.


3. Podsmaż piersi z kurczaka na patelni z odrobiną oleju. Dodaj szczyptę soli i pieprzu. Zarumienione piersi zdejmij z patelni i poczekaj aż lekko ostygną. Potem rozdrobnij mięso widelcami, tak aby było poszarpane. Dodaj do zupy i wymieszaj. Możesz podawać z kleksem śmietany, natką pietruszki, a nawet delikatnie posypać czarnuszką.
Czytaj także: Oto 5 FIT ciast, dla których nie trzeba grzeszyć. Kawałek każdego z nich ma mniej niż 300 kcal!