Przed nami ostatnia pełnia tej zimy. Spójrz w niebo i zachwyć się wyjątkowym blaskiem Księżyca

Monika Piorun
Choć Srebrny Glob w pełni możemy podziwiać co miesiąc, to jednak po raz ostatni będziemy mieli okazję zobaczyć zimową pełnię. Następna zdarzy się dopiero wiosną, więc warto wykorzystać szansę, by nacieszyć się widokiem "Głodnego Księżyca" lub "Śnieżnej Pełni" — jak określali to zjawisko rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej.
Pełnia Księżyca — luty 2021. Gdzie i kiedy obserwować ostatnią pełnię zimy? Fot. Pixaby.com
100-procentowo oświetlona tarcza Księżyca zawsze robi spore wrażenie, dlatego warto nie zapomnieć o tym, by nieco wychylić głowę i spojrzeć na Srebrny Glob w pełnej okazałości. Choć moment kulminacyjny tego zjawiska w tym przypadku zdarzy się dopiero o poranku, to już wieczorem poprzedniego dnia można cieszyć się pięknym, lunarnym blaskiem.

Pełnia Księżyca w lutym 2021: Gdzie i kiedy oglądać ostatnią zimową pełnię?

Lutowa pełnia nastąpi dokładnie o godz. 9:17 w sobotni poranek 27.02.2021. Poprzedniej nocy też już będzie można obserwować częściowo to zjawisko, ale kulminacja nastąpi dopiero za dnia.


Jak wyjaśnia popularyzator astronomii Karol Wójcicki z fanpage "Z głową w gwiazdach", z uwagi na pojawienie się pyłu znad Sahary, Księżyc może świecić nieco niebieskawym blaskiem. Warto też zwrócić uwagę na gwiazdę Regulus, która będzie najjaśniejszym punktem w konstelacji Lwa.

Sporo osób zaobserwowało, że tarcza Księżyca przybierała w ostatnich dniach lekko błękitną barwę. Osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać w czasie pełni m.in. problemy ze snem.

Dowiedz się więcej: Jaki wpływ na ludzki organizm ma Księżyc? Analizujemy wyniki badań naukowych

Czytaj także: Jak zrobić selfie z... łazikiem z Marsa i posłuchać pierwszych dźwięków z Czerwonej Planety?

Dowiedz się więcej: