Pierwsza kobieta w kosmosie. Kim jest Walentina Tierieszkowa?
Miała tylko 26 lat, kiedy samotnie poleciała w kosmos! Walentina Tierieszkowa to pierwsza i najmłodsza w historii kobieta, która odbyła misję kosmiczną. Jej podróż niewątpliwie była częścią wyścigu, jaki prowadził Związek Radziecki ze Stanami Zjednoczonymi. Rosjanka do dziś pozostaje jedyną kobietą, które odbyła samotną misję w kosmos.
Po rzuceniu szkoły pracowała najpierw w fabryce opon, a następnie w przędzalni bawełny w Jarosławiu. Wszystko zmienił rok 1961 i lot w kosmos Jurija Gagarina, kiedy to Tierieszkowa zaczęła marzyć o karierze astronautki.
Droga Walentiny Trierieszkowej do kariery wydaje się być dość łatwa, jeśli weźmiemy pod uwagę jej braki w edukacji. Być może działało to na jej korzyść w oczach ówczesnej władzy. Nikita Chruszczow życzył sobie, aby kandydatka do lotu w kosmos miała pochodzenie robotnicze. Dodatkowa Trierieszkowa udzielała się w komunistycznej młodzieżówce.
Walentina zgłosiła się na ochotniczkę do lotu w kosmos pisząc list, który przyciągnął uwagę komisji. Spośród setek kobiet wyłoniono 5, które potem miesiącami były szkolone w tajemnicy. Ostatecznie wybrano Walentinę Trierieszkową, aby ta prowadziła misję Wostok 6.
Niewątpliwie wysłanie przez Rosjan Walentiny Tierieszkowej było również częścią wyścigu ze Stanami Zjednoczonymi. Związek Radziecki chciał wysłać w kosmos pierwszą kobietę, zanim zrobi to USA.
Walentina Tierieszkowa z Walerijem Bykowskim, który odbył poprzedzająca lot Rosjanki misję Wostok 5.•Fot. Commons:RIA Novosti
Tierieszkowa rozpoczęła lot 16 czerwca 1963 roku. Nadano jej imię "Mewa". Jej misja, podczas której okrążyła ziemię 48 razy, trwała łącznie 22 godziny 50 minut i 8 sekund. Po wystartowaniu zgłosiła się do bazy.
Misja zakończyła się 19 czerwca 1963 roku. Po powrocie na Ziemię Walentinę czekały same zaszczyty i sława. Rosjanka otrzymała "Order Lenina" i nieustająco podróżowała spotykając się ze znanymi osobistościami, m.in. z Fidelem Castro i Elżbietą II.– To ja: Mewa. Wszystko dobrze. Widzę horyzont: niebieskie niebo z ciemną linią. Ziemia jest przepiękna… Wszystko idzie zgodnie z planem – donosiła Walentina po wystartowaniu.
Tierieszkowa podczas misji kosmicznej i krótko po wylądowaniu.•Fot. NASA
Po zakończeniu misji, kiedy ZSRR oznajmił, że to koniec "kobiecych" lotów w kosmos, Tierieszkowa studiowała na Wojskowym Instytucie Lotnictwa im. Żukowskiego w Moskwie, gdzie ostatecznie uzyskała tytuł doktorski.
Podczas obchodów swoich 70. urodzin, które celebrowała w rezydencji Wladimira Putina, ogłosiła, że chce umrzeć na Marsie.
Czytaj także: Historyczne zdjęcia (i MEMY) prosto z Marsa. Co sfotografował łazik Perseverance? [GALERIA]
źródła: WielkaHistoria.pl, Wikipedia