Pierwsze mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT w Warszawie oficjalnie otwarte
Organizacje społeczne angażujące się w pomoc osobom LGBT+ otworzyły pierwsze w Warszawie mieszkanie interwencyjne dla młodych osób, które znalazły się w kryzysie bezdomności. Mieszkanie działa i ma już pierwszych lokatorów.
- 3 marca 2021 w Warszawie oficjalnie otwarto pierwsze mieszkanie interwencyjne dla młodych osób LGBT w kryzysie bezdomności.
- To wspólny sukces organizacji społecznych: "Lambda Warszawa", "Kampania Przeciw Homofobii", Stowarzyszenie "My, rodzice" i Fundacja "Po drugie".
- W mieszkaniu będą mogły zamieszkać trzy osoby w wieku 18 - 29 lat. Będą mieli gdzie spać i żyć, ale dodatkowo otrzymają wsparcie terapeutów i doradców zawodowych.
- W mieszkaniu zamieszkał już jeden lokator. Jest nim 19-letni Mateusz.
Pod koniec lutego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił konkurs na prowadzenie hostelu interwencyjnego dla bezdomnych osób LGBT. Powstanie takiego hostelu jest jednym z głównych punktów, które zakłada zainicjowana przez stowarzyszenie "Miłość Nie Wyklucza" - Warszawska Deklaracja LGBT+ podpisana w 2019 roku. Otwarte mieszkanie stanowi placówkę uzupełniającą miejską inicjatywę.
"Od dzisiaj młode osoby LGBT, które straciły dach nad głową znajdą w Warszawie bezpieczne schronienie w mieszkaniu interwencyjnym stworzonym z myślą o osobach ze społeczności w wieku 18 - 29 lat" – taki komunikat pojawił się w poście na Facebooku organizacji "Kampania Przeciw Homofobii".
"Sytuacja każdej osoby, która nie ma gdzie mieszkać, bez względu na przyczynę, jest dramatem. Zależy nam, by każdy młody człowiek, który się do nas zgłosi, otrzymał pomoc oraz wsparcie w pokonaniu kryzysu. Kluczowe jest, by każdy był u nas bezpieczny i odnalazł przestrzeń dla siebie" – podkreśla Agnieszka Sikora z fundacji "Po drugie".