Salmonella w mięsie mielonym z Lidla i sznyclach dostępnych w Biedronce. GIS ostrzega [UWAGA]
- Salmonella w mięsie z marketów — o które produkty chodzi? [LISTA]
- Główny Inspektorat Sanitarny i Inspekcja Weterynaryjna ostrzegają przed mięsem, w którym wykryto bakterie Salmonella.
- Co mogą zrobić klienci sieci marketów, w ofercie których pojawiło się skażone mięso?
- Czym grozi zatrucie pałeczkami Salmonella? Objawy zakażenia, sposoby leczenia.
Mięso, którego zjedzenie może wywołać zatrucie pokarmowe, pojawiło się w ofercie największych supermarketów w Polsce — sieci Biedronka oraz Lidl. Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla, że "mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy".
Salmonella w mięsie. Które produkty wycofano z Lidla i Biedronki?
W których produktach znaleziono zanieczyszczenia mikrobiologiczne? Podajemy wszystkie szczegóły. Bakterie Salmonella z grupy O:9 zostały wykryte w 4 z 5 próbek:- Nazwa produktu: Mięso mielone z fileta kurczaka 400G
- Numer partii: 2261003858
- Producent: Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno
- Wyprodukowano dla: Lidl sp. z o.o. sp. k. ul. Poznańska 48 Jankowice, 62-080 Tarnowo Podgórne
Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.
Bakterie Salmonella Enteritidis wykryto zaś w 2 z 5 próbek:
- Nazwa produktu: Sznycel z fileta z piersi kurczaka 300G
- Numer partii: 2272003053
- Termin przydatności do spożycia: 07.03.2021
- Producent: Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno
- Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn
Wedle zapewnień Jeronimo Martins, koszty, jakie ponieśli w tym przypadku klienci, mają być zwrócone wszystkim konsumentom, którzy zwrócą produkt wraz z opakowaniem poświadczającym konkretne numery serii i datę przydatności produktu. Podobne działania podjął też Lidl.
Zakład Animex Kutno Sp. z o.o. ogłosił, że po otrzymaniu informacji o obecności bakterii Salmonella w wyprodukowanym przez nich mięsie rozpoczęto natychmiast wszelkie działania mające na celu wyeliminowanie potencjalnego ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicznego oraz podjęto wdrażanie procedury wycofywania z rynku wskazanych przez służby sanitarne produktów. W zakładach została też przeprowadzona urzędowa kontrola Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Czytaj także: Kiedy najbliższa niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte 7 marca? [WYJAŚNIAMY]
CIEKAWOSTKA
Nazwa SALMONELLA pochodzi od nazwiska amerykańskiego weterynarza Daniela Elmera Salmona (1850-1914), który przyczynił się do odkrycia bakterii zidentyfikowanych podczas pomoru świń pod koniec XIX wieku.
Bakterie Salmonella wywołują zatrucia pokarmowe (salmonellozy) i dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, seniorów oraz osób z obniżoną odpornością, szczególnie narażonych na odwodnienie, do którego może dojść z powodu choroby.
Objawy zakażenia (tj. ból brzucha i głowy, biegunka, wymioty oraz podwyższona temperatura) mogą pojawić się po około 8 godz. od zjedzenia skażonego produktu (najczęściej po 18-24 godz.). Chorym w początkowej fazie może pomóc węgiel leczniczy, w dalszej kolejności można zastosować antybiotyki (na zalecenie lekarza) lub specjalistyczne leczenie.
Dowiedz się więcej:
- Mięsożercy kontra wegetarianie – kto ma rację? Bracia bliźniacy przebadali to na własnej skórze
- Kanapka Drwala... sparaliżowała ruch w wielu miejscach Polski. Tłumy pod lokalami McDonald's
- Nowa Coca-Cola robi furorę na świecie. Popularny napój teraz smakuje jak... kawa