Oto prawda o tym, co młodzież sądzi o Kościele. Te dane są miażdżące dla księży w Polsce

Łukasz Grzegorczyk
Młodzież staje się coraz mniej religijna. Tak wynika z raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej "Kościół w Polsce". Bp Grzegorz Suchodolski w nawiązaniu do raportu wymownie ocenił, czym dla młodych dzisiaj jest język, używany w kościołach oraz na katechezach.
Młodzi w Polsce coraz mniej religijni. Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
W raporcie wskazano, że w ciągu ostatnich 25 lat spadek deklaracji wiary w Boga u młodzieży wyniósł ok. 20 proc., a spadek praktyk religijnych aż o 50 proc. "Jednocześnie utrzymuje się, a nawet nieco wzrasta, procent głęboko wierzących młodych ludzi, choć stanowią oni niewielką mniejszość – wzrost z 6 do 8 proc." – czytamy w dokumencie.

– Zaufaliśmy procesom demokratyzacji i podstawom programowym, a tymczasem serca młodych pobiegły zupełnie w inną stronę – powiedział w odniesieniu do raportu "Kościół w Polsce" biskup Grzegorz Suchodolski.

Hierarcha zauważył, że "pytanie o przyszłość młodzieży – jest pytaniem o duchową kondycję dorosłych, pasterzy, katechetów i rodziców, a szczególności o język przekazu wiary w domu, na katechezie i na ambonie".


– Język, którego powszechnie używa się w Kościele i na katechezie, wydaje się młodym bardzo odległy, nawet archaiczny. Jest rodzajem niezrozumiałej mowy-trawy, pustosłowiem. (...) To nie może być język traktatu teologicznego. Nie chodzi jednak, żeby używać ich slangu. Młodzież lubi krótko i konkretnie – dodał biskup.

To nie pierwsze istotne dane o tym, jaką naprawdę pozycję ma Kościół w Polsce. Już w grudniu ubiegłego roku badanie Ipsos na zlecenie OKO.press pokazało, że większość Polaków chce, by ze szkół zniknęły lekcje religii.

Czytaj także: "Martwimy się o młodych". Ksiądz żałuje, że narzeczeni uprawiają seks przez covid
źródło: Onet