Bezprecedensowa decyzja szefa MZ. Użył ustawy covidowej, by zawiesić dyrektora szpitala

Anna Świerczek
Adam Niedzielski poinformował o zawieszeniu dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu. Na podstawie tzw. ustawy covidowej poprosił dyrektora NFZ o wskazanie następcy. To pierwsza tego typu decyzja w Polsce. Jej powodem ma być konflikt o powstanie szpitala tymczasowego w tym mieście. Prezydent Radomia ocenił decyzję ministra jako "skandaliczną".
Adam Niedzielski poinformował o zawieszeniu dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Dzisiejszy raport Ministerstwa Zdrowia nie napawa optymizmem. 10 marca poinformowano o największej liczbie osób zakażonych koronawirusem w tym roku. Dla szefa resortu zdrowia odpowiedzią na trzecią falę pandemii są szpitale tymczasowe. Powstały one w 40 lokalizacjach, ale wciąż nie wszystkie z nich działają.

– Niestety z kilku miejsc docierają sygnały o trudnej współpracy wojewodów z lokalnymi samorządami, dyrektorami szpitali. To nie jest czas, abyśmy poświęcali energię na brak dobrej współpracy. W Radomiu współpraca wojewody z dyrektorem szpitala nie układała się w najlepszy sposób. Z perspektywy ministra zdrowia to sytuacja nieakceptowana. Według mojej wiedzy szpital (w Radomiu) powinien funkcjonować co najmniej od miesiąca – tłumaczył podczas konferencji Adam Niedzielski.
Niedzielski zdecydował się więc zawiesić Marka Pacynę na stanowisku dyrektora miejskiego szpitala, a na jego następcę NFZ wskazał Andrzeja Cieślika. Minister zdrowia przekonywał, że decyzja o zawieszeniu dyrektora szpitala w Radomiu nie jest decyzją polityczną. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że właścicielem szpitala jest prezydent Radomia, Radosław Witkowski wspierany przez Koalicję Obywatelską.


Prezydent Radomia w mediach społecznościowych ocenił decyzję ministra zdrowia jako "skandaliczną". "Ministerstwo tym samym próbuje zrzucać odpowiedzialność za swoje błędy i złe decyzje w nieudolnej walce z pandemią na samorząd" – napisał na Facebooku. Niedzielski na pytanie o datę uruchomienia szpitala tymczasowego w Radomiu odpowiedział, że powinien on zacząć działać "tu i teraz".

– Mam nadzieję, że po 20 kwietnia będziemy już po apogeum zachorowania w Polsce i ta infrastruktura potrzebna jest tu i teraz. Pan dyrektor Cieślik będzie musiał w pierwszej kolejności zająć się problemem personelu. Ta kwestia to główny problem – stwierdził Niedzielski.
Czytaj także: Niedzielski: Czas przywracać normalne leczenie. Teleporady będą ograniczane
źródło: tvn24.pl