Maskowanie online. Zapytaliśmy rodaków, jak dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci

Dawid Wojtowicz
Jak dbać o bezpieczeństwo w internecie? Czy dane każdego są łakomym kąskiem dla hakerów, czy też może trzeba być kimś znanym, aby znaleźć się na celowniku cyberprzestępców? Jak można w prosty sposób zwiększyć swoją prywatność w sieci? O sposoby ochrony własnych danych w świecie online i nawyki z tym związane zapytaliśmy napotkanych w Warszawie rodaków.
VPN to usługa chroniąca prywatność w sieci poprzez ukrywanie prawdziwego adresu IP urządzenia oraz szyfrowanie danych przesyłanych w trakcie połączenia internetowego Materiały prasowe / Surfshark
Jak wynika z przeprowadzonej przez nas sondy, najprostszy sposób to niepodawanie swoich danych, gdy nie jest to naprawdę konieczne. Zdaniem naszych rozmówców powinniśmy przede wszystkim uważać na to, co klikamy, gdzie się logujemy i jak tworzymy swoje hasła. Wielu zdaje się na programy antywirusowe, uważając, że w razie czego wykryją one potencjalne zagrożenia i nas o nim poinformują.
Mimo tych środków ostrożności raczej nie wierzymy w to, że nasze dane w sieci są bezpieczne. W końcu kto nie korzysta z bankowości elektronicznej, a przecież hasła do konta bankowego zawsze są i będą towarem pożądanym przez cyberprzestępców. Dane Kowalskiego czy Kowalskiej można też wykorzystać do wyłudzenia np. kredytów albo chociażby sprzedaży w celach reklamowych.

Niezależnie od tego, jak dużą ilością danych dzielimy się w internecie, tak naprawdę nieliczni pozostają anonimowi w globalnej wiosce WWW, ponieważ większość zostawia i tak ślad swojej obecności w postaci chociażby numeru IP. Wyjątkiem są ci internauci, którzy korzystają ze specjalnych technologii maskujących użytkownika sieci. Jedną z nich jest VPN, czyli wirtualna sieć prywatna.
VPN polega na łączeniu się komputera czy smartfonu z serwerem VPN za pomocą zabezpieczonego oraz zaszyfrowanego połączenia.Materiały prasowe / Surfshark
VPN to usługa chroniąca prywatność w sieci poprzez ukrywanie prawdziwego adresu IP urządzenia oraz szyfrowanie danych przesyłanych w trakcie połączenia internetowego. Mówiąc bardziej obrazowo, użytkownik tej technologii w ramach publicznej sieci tworzy jakby prywatny tunel pomiędzy nadawcą i odbiorcą. Dla innych twórca tego tunelu jest niewidoczny, przez co płynące nim dane są lepiej chronione.

Od strony technicznej VPN polega na łączeniu się komputera czy smartfonu z serwerem VPN za pomocą zabezpieczonego oraz zaszyfrowanego połączenia. Serwer ten następnie łączy się ze stroną, którą użytkownik VPN chce odwiedzić. W rezultacie podmiot w sieci (np. organizacja rządowa czy sklep internetowy) zapisują na swoim serwerze adres IP serwera VPN, a nie adres IP komputera prywatnego użytkownika.
Połączenie VPN umożliwia bezpieczny dostęp do stron internetowych, aplikacji i mediów społecznościowych z dowolnego miejsca na świecieMateriały prasowe / Surfshark
Sieć VPN chroni więc naszą tożsamość online. Korzystającego z tej usługi użytkownika trudniej jest wyśledzić i inwigilować. Połączenie VPN umożliwia bezpieczny dostęp do stron internetowych, aplikacji i mediów społecznościowych z dowolnego miejsca na świecie. Pozwala przy tym uzyskać dostęp do zablokowanych treści, co wspiera wolność w krajach, w których obowiązuje cenzura internetu.

VPN zapewnia również ochronę podczas użytkowania publicznej sieci Wi-Fi. Jeśli korzystamy z darmowej sieci bezprzewodowej na lotniskach lub w innych miejscach z dostępem do publicznych hotspotów Wi-Fi, możemy zabezpieczyć swoje prywatne informacje (np. hasła logowania do poczty elektronicznej), aby nie zostały one wykradzione. Więcej informacji o usłudze VPN znajdziemy pod tym adresem.

Artykuł powstał we współpracy Surfshark