Kim jest Dariusz Wolski – Polak, którego nominowano do Oskara? Co wiemy o wybitnym operatorze?

Monika Piorun
W tym roku skończy 65 lat. Studiował w łódzkiej Flmówce, ale naukę rzucił pod koniec lat 70. i przeprowadził się na stałe do USA. Choć od lat uchodzi za jednego z najlepszych operatorów na świecie (pracował m.in. przy takich produkcjach jak "Piraci z Karaibów" czy teledyskach grupy Aerosmith lub Eminema), to tegoroczna nominacja do Oskarów jest pierwszą w jego karierze.
Co wiemy o pochodzącym z Polski operatorze, którego w 2021 roku nominowano do Oskara? Fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Gazeta


O tegoroczną statuetkę Oskara urodzony w 1956 roku Dariusz Wolski powalczy m.in. z takimi operatorami jak: Sean Bobbitt ("Judas and the Black Messiah"), Erik Messerschmidt ("Mank"), Phedon Papamichael ("Proces siódemki z Chicago") oraz Joshua James Richards ("Nomadland").
Polaka doceniono za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata" (ang. "News of the World") w reżyserii Paula Greengrassa, w którym w jedną z głównych ról wciela się Tom Hanks.

Kim jest Dariusz Wolski – Polak nominowany do Oskara w 2021 roku?

Studia na wydziale operatorskim łódzkiej Szkoły Filmowej zaczął w 1976 roku, ale po trzech latach był już w Stanach Zjednoczonych. Co go do tego skłoniło?

– To nie był impuls, tylko wykalkulowana decyzja. Gdybym skończył studia, nigdy nie dostałbym paszportu. A jak się wyjeżdżało przed ostatnim rokiem, oficjalnie na wakacje, problemu nie było - mieli w sobie arogancką pewność, że przecież muszę wrócić i zrobić dyplom. Nie mam go do dziś i jakoś sobie radzę – tłumaczył przed laty światowej sławy operator Dariusz Wolski w rozmowie z Pawłem T. Felisem w "Gazecie Wyborczej". Zamiłowanie do sztuki filmowej zawdzięcza siostrze, utalentowanej malarce po warszawskiej ASP, z którą, jak sam przyznaje w wywiadach, nieco konkurował w dzieciństwie.


Przerwane studia i bilet za cenę małego fiata. Jak wyglądały początki kariery Dariusza Wolskiego?

Na studia filmowe nie dostał się za pierwszym razem, a kiedy odrzucono jego podanie, zastanawiał się nad wyjazdem do Australii. Kiedy przyjęto go do Łodzi, postanowił zostać w Polsce, ale w ciągu 3 następnych lat udało się mu wyjechać do USA.

Bilet do Stanów Zjednoczonych kosztował wówczas tyle, co... mały fiat 126p. Operator sprzedał więc samochód i rozpoczął podróż, która zmieniła jego życie.

Polak nie od razu zaczął błyskawiczną karierę w Hollywood. Na początku mieszkał w Nowym Jorku i zajmował się głównie realizacją filmów dokumentalnych i niskobudżetowych produkcji. Pracę łączył z samotnym wychowywaniem syna Cosmo. Dopiero później mógł pozwolić sobie na to, by zabierać na plan żonę i kolejne dzieci. Przełomem w jego karierze okazał film "Heart", dzięki któremu mógł przeprowadzić się do Los Angeles, a także zdjęcia do hitu pt. "Karmazynowy przypływ" w 1995 roku.

Teledyski doceniane przez MTV i... przyjaźń z Johnnym Deppem

Dariusz Wolski przez lata spełniał się nie tylko w filmie, ale także przy produkcji teledysków dla takich sław jak m.in.: Elton John, Sting, David Bowie, Eminem czy zespół Aerosmith, dzięki któremu udało się mu zdobyć nominację do MTV Video Music Award za zdjęcia do utworu "Janie's Got a Gun".

Zanim zyskał światowy rozgłos pracując przy "Piratach z Karaibów", był operatorem na planach takich filmów jak "Alicja w Krainie Czarów" Tima Burtona, "Sweeney Todd" czy "Dziennik zakrapiany Rumem", gdzie miał okazję po raz kolejny współpracować z Johnnym Deppem, który nazywa Dariusza Wolskiego "wizualnym poetą".

Od lat docenia go także Emir Kusturica, który zamiast klasycznego "Dzień dobry" wita go swojskim "K**** mać" (bez żadnego akcentu) – jak podkreśla w wywiadach polski operator, dla którego praca przy każdym kolejnym filmem jest wielką niewiadomą wymagającą unikalnego podejścia i nowych rozwiązań.

Dariusz Wolski – filmografia



Ani Johny Depp, ani Dariusz Wolski nie ukrywają, że uwielbiają razem pracować przy wspólnych projektach filmowych.
Z polskim operatorem od lat współpracuje też słynny reżyser Tim Burton.

Kiedy będą Oskary 2021? Termin przesunięto przez pandemię

Tegoroczna ceremonia wręczenia Oskarów ze względu na pandemię COVID-19 została przełożona na 26 kwietnia 2021 roku.
Czytaj także: Polak wśród nominowanych do Oscara. Poznaliśmy tegoroczne nominacje [LISTA]