Próbny egzaminy ósmoklasisty już tuż, tuż. Gdzie szukać zadań z CKE? Lista tegorocznych "pewniaków"

Monika Piorun
Próbne matury właśnie się kończą, ale tuż po nich rozpoczynają się kolejne egzaminy. Tym razem swoją wiedzę będą sprawdzać uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych. Kiedy będzie egzamin ósmoklasisty i jakie ograniczenia będą obowiązywać w trakcie pisania testów ze względu na pandemię covid-19?
Kiedy będą egzaminy ósmoklasisty w 2021 roku? FOT. TOMASZ NIESLUCHOWSKI / AGENCJA GAZETA


Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 z powodu epidemii SARS-CoV-2 będzie przeprowadzany w reżimie sanitarnym, a udział w nim ma być dobrowolny. Centralna Komisja Egzaminacyjna zaznacza, że uczniowie, którzy zdecydują się na przystąpienie do takiego sprawdzianu wiedzy, nie powinni otrzymywać za niego żadnych ocen. Zdobyte w ten sposób doświadczenie ma pomóc im w przygotowaniu się testów, które zaplanowano pod koniec maja.


Egzamin ósmoklasisty 2021, który jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, będzie przeprowadzany pomiędzy 25 a 27 maja 2021. Jego wynik będzie miał decydujące znaczenie w czasie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2021 [HARMONOGRAM]



Arkusze zadań i klucz udostępniany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną mają otrzymać w pierwszej kolejności dyrektorzy szkół za pośrednictwem systemu SIOEO. Materiały mają być także zamieszczone m.in. na stronie cke.gov.pl w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu.

CKE zaznacza, że przeprowadzanie testów diagnostycznych jest dobrowolne, a jeśli dana szkoła podejmie taką decyzję, to powinna umożliwić uczniom zapewnienie warunków zbliżonych do tych, które będą obowiązywały podczas właściwego egzaminu, łącznie z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.

Jakie zadania mogą być na próbnym egzaminie ósmoklasisty w 2021?

Choć lista tzw. "pewniaków", które mogą pojawić się na testach według internautów, rzadko kiedy się sprawdza, to w tym roku obstawiane są takie treści jak:

JĘZYK POLSKI – lektury ("Pan Tadeusz", "Zemsta", "Balladyna", "Quo Vadis"), warto też powtórzyć zasady pisania rozprawek, opowiadań, opisów, charakterystyk, CV, listów motywacyjnych czy zaproszeń lub ogłoszeń.

MATEMATYKA – średnia arytmetyczna, wyliczanie kątów, pierwiastki, obliczanie procentów, działania na potęgach, geometria, twierdzenie Pitagorasa.

A jakie testy pisali uczniowie przystępujący do egzaminów ósmoklasisty w ubiegłym roku? Nie zaszkodzi przypomnieć sobie zadania z poniższych arkuszy udostępnionych przez CKE.

PRZYKŁADOWE ZADANIA Z EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z POPRZEDNICH LAT (JĘZYK POLSKI)

Ładowanie...

PRZYKŁADOWE ZADANIA Z EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z POPRZEDNICH LAT (MATEMATYKA)

Ładowanie...

PRZYKŁADOWE ZADANIA Z EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z POPRZEDNICH LAT (ANGIELSKI)

Ładowanie...

Czytaj także: Co Ty wiesz o świecie? Sprawdź, czy zdałbyś próbną maturę z geografii [ARKUSZE ZADAŃ]