Zielony zwrot w gospodarce. Pytamy eksperta o rozwój oparty na OZE i korzyści z fotowoltaiki

Dawid Wojtowicz
W energetyce zrównoważony rozwój rozumiany jest jako zabezpieczenie potrzeb energetycznych społeczności przy równoczesnym ograniczeniu negatywnego wpływu na otoczenie i spełnieniu kryterium ekonomicznej opłacalności. Na ten trend idealnie odpowiada fotowoltaika, czyli metoda wytwarzania prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy użyciu instalacji fotowoltaicznych.
O zrównoważonym rozwoju w energetyce, odnawialnych źródłach energii i instalacjach fotowoltaicznych rozmawiamy z Andrzejem Moczydłowskim, prezesem UNIMOT Energia i Gaz Materiały prasowe / UNIMOT
– Obok energii wiatrowej, wytwarzania i stosowania energii wodorowej oraz wdrażania elektromobilnych rozwiązań fotowoltaika odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej –mówi w wywiadzie dla naszego serwisu Andrzej Moczydłowski, prezes UNIMOT Energia i Gaz, koncesjonowanego sprzedawcy energii elektrycznej i gazu ziemnego z aktywnej na rynku paliwowo-energetycznym grupy kapitałowej.

Jak powinniśmy patrzeć na "zielony zwrot" w energetyce, a szerzej w gospodarce? Z nadzieją na lepsze jutro, a może i z lekkim niepokojem?

Zdecydowanie z nadzieją na lepsze jutro. Choć są branże, dla których transformacja energetyczna w kierunku energetyki odnawialnej będzie mniej zadowalająca jeśli chodzi o perspektywy wieloletnie, np. Górnictwo. Kierunki zmian wyznaczane są przez ambitne cele Unii Europejskiej – redukcja CO2 o 55% do końca 2030 czy też cele dotyczące udziału energii z OZE w zużyciu końcowym brutto. Nasze krajowe regulacje, jak i sama PEP do 2040, uwzględnia te założenia, a co za tym idzie, powstawać będą regulacje wspierające, ułatwiające inwestycje w OZE zarówno w projektach wielkoskalowych, jak i projektach dedykowanych dla branż, przedsiębiorców czy odbiorców końcowych.

Jakie głównie trendy napędzają rozwój ekonomiczno-społeczny oparty o odnawialne źródła energii?

Przede wszystkim trendy ekologiczne. Chcąc osiągnąć zakładane cele redukcji emisji czy też udziału energii z OZE w zużyciu końcowym brutto, musimy w pierwszej kolejności dokonać zmian w sposobie pozyskiwania energii elektrycznej. Paliwa kopalne będą odgrywać coraz mniej znaczącą rolę w miksie energetycznym na korzyść wykorzystania źródeł odnawialnych do produkcji energii elektrycznej.

Co mówią najbliższe prognozy o energetyce bazującej na OZE?

Pierwsze i najważniejsze - koszty pozyskiwania energii elektrycznej z OZE będą coraz niższe. W ostatnim czasie energetyka słoneczna, wiatrowa i magazyny energii odnotowały radykalny wzrost konkurencyjności. W kontekście inwestycji w OZE, fotowoltaika i lądowa energetyka wiatrowa są obecnie najtańszymi opcjami dla co najmniej 66% światowej populacji. Efektywnie, ta część jest jeszcze większa, gdyż wspomniane 66% światowej populacji mieszka w lokalizacjach, które stanowią 71% globalnego PKB i 85% produkcji energii. Z kolei magazynowanie energii stało się najtańszą nowo powstałą technologią do celów szczytowych w regionach importujących gaz, takich jak Europa, Chiny czy Japonia.

Jakie miejsce w tym nowym, kształtującym się ładzie energetycznym zajmuje fotowoltaika?

Obok energii wiatrowej, wytwarzania i stosowania energii wodorowej oraz wdrażania elektromobilnych rozwiązań, fotowoltaika odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej. Co więcej, branża fotowoltaiczna rośnie w siłę. Wg analizy BNEF (Bloomberg New Energy Finance, 2020) udział energii uzyskanej z fotowoltaiki ma wzrosnąć do 160 GW w roku 2021 i ma stopniowo wzrastać o kolejne kilkanaście dodatkowych GW mocy. Jeżeli zrealizowałby się optymistyczne scenariusz, moce mogłyby osiągnąć nawet 209 GW, które w ciągu dwóch lat zwiększyłby się do 240 GW.
Obok energii wiatrowej, wytwarzania i stosowania energii wodorowej oraz wdrażania elektromobilnych rozwiązań, fotowoltaika odgrywa kluczową rolę w procesie transformacji energetycznejMateriały prasowe / UNIMOT
O jakich korzyściach z inwestycji w fotowoltaikę możemy mówić z perspektywy zwykłego Kowalskiego?

Fotowoltaika to przede wszystkim oszczędność na rachunkach. Energia słoneczna jest dostępna powszechnie i za darmo. Jedyny większy koszt, jaki musi ponieść właściciel, to zakup elementów składowych oraz montaż instalacji. Warto tutaj wspomnieć, że obecnie w Polsce istnieje wiele programów rządowych czy samorządowych, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki. Panele słoneczne pozwalają samodzielnie produkować energię na własne potrzeby. Uniezależnienie się od dostaw prądu z sieci, a w efekcie także cen dostawców, stanowi kolejną korzyść. Oszczędność na rachunkach można zauważyć od razu po zainstalowaniu systemu, natomiast całkowity koszt instalacji zwraca się zwykle po kilku latach. Należy też podkreślić, że fotowoltaika to niewyczerpalne źródło energii, niskie koszty eksploatacji, wytrzymałość estetyka i czystsze powietrze.

Gdzie osoby zainteresowane OZE, w tym fotowoltaiką, mogą zasięgnąć porady i uzyskać fachowe wsparcie?

Jako profesjonalna firma, zajmująca się kompleksową obsługą instalacji fotowoltaicznych, dysponujemy fachowym, wykwalifikowanym zespołem doradców - z ekspercką wiedzą z zakresu fotowoltaiki - na terenie całego kraju. Dla mieszkańców Żywiecczyzny jesteśmy otwarci i dostępni w nowo otwartym showroomie AVIA Solar. Salon sprzedaży w Żywcu to miejsce, które powstało z myślą o klientach indywidualnych i biznesowych, w szczególności o MŚP, dla których redukcja kosztów energii jest ważna po wprowadzeniu dodatkowej opłaty mocowej do rachunku za prąd. Zachęcamy również do zgłębiania wiedzy z zakresu OZE na specjalistycznych portalach poświęconych tej tematyce, jak gramwzielone.pl czy wysokienapiecie.pl.

Jak AVIA Solar zachęca Polaków do fotowoltaicznych instalacji?

Przede wszystkim stawiamy na jakość naszej oferty, zarówno dostarczanych produktów czy komponentów, jak i kompleksowej usługi w ramach dostaw energii oraz OZE. Gwarantujemy wysokiej jakości urządzenia i dbałość o komfort użytkowników, zapewniając przy tym najdłuższe gwarancje na rynku. Należymy do Grupy Kapitałowej UNIMOT S.A. z 27-letnim doświadczeniem na rynku energetycznym. Dzięki temu możemy oferować naszym klientom atrakcyjne systemy finansowania. Dodatkowo zapewniamy wsparcie klienta indywidualnego w formalnościach związanych z pozyskiwaniem dotacji. Dla biznesu zaś oferujemy kompleksową obsługę projektów wielkoskalowych na wszystkich etapach - development, budowa, utrzymanie - uzupełnioną o odkup energii.

W jakich programach promujących montaż instalacji OZE uczestniczy marka?

W ramach Grupy UNIMOT w tym roku nabyliśmy 80 proc. udziałów w spółce OKE (Operator Klastra Energii Sp. z o.o.), która jest koordynatorem klastra Żywiecka Energia Przyszłości. Dzięki temu będziemy rozwijać biznes zielonej energii oraz energetykę rozproszoną na Żywiecczyźnie. Zakup udziałów w OKE wpisuje się w naszą strategię uczestniczenia w zmianach na rynku energii. Zmiany powodują, iż w najbliższych latach udział klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych w rynku energii będzie dynamicznie wzrastał. UNIMOT posiada kompetencje do wspierania ich w dążeniu do uzyskania niezależności energetycznej oraz maksymalizacji udziału zielonej energii w konsumpcji lokalnych społeczności.

Co należałoby poprawić, by fotowoltaika w naszym kraju jeszcze dynamiczniej się rozwijała?

Fotowoltaika i jej rozwój w dużej mierze są zależne od polityki i wprowadzanych regulacji prawnych. Z tego względu ważne jest zwiększanie świadomości na temat odnawialnych źródeł energii oraz wspieranie polityków promujących działania na rzecz środowiska. Trudno także przewidzieć jak długo będzie funkcjonował rządowy program dotacji. W tym miejscu dotykamy kolejnej ważnej kwestii, a mianowicie procedur związanych z pozyskiwaniem dotacji, które należałoby uprościć i maksymalnie skrócić w czasie. Kolejnym minusem dotacji jest to, że pochodzą one ze środków publicznych i podlegają szczególnie rygorystycznej kontroli i wymaganiom. Nie każdy kwalifikuje się by takie dofinansowanie czy pożyczkę otrzymać.

Artykuł powstał we współpracy z Grupą UNIMOT