Tęsknisz za podróżami? Te książki pozwolą ci poznać Europę bez wychodzenia z domu [LISTA]
Julia Łowińska
Jak by to było pomieszkać przez chwilę w Szwecji? Czy Norwegowie faktycznie są takim zamkniętym narodem? Na czym polega niksen, czyli holenderska sztuka nicnierobienia? Na te i inne nurtujące pytania dotyczące skandynawskich obyczajów i usposobienia możemy znaleźć odpowiedź w tych kilku książkach.
Wszystkie napisane przez Polki, które zafascynowały się norweską, szwedzką czy holenderską kulturą i od lat, mieszkając za granicą, bacznie obserwująa zwyczaje mieszkańców.
Te książki mogą być świetną opcją dla osób, które chętnie same wybrałyby się w podróż po skandynawskich krajach, ale chwilowo muszą ograniczyć się do własnych czterech ścian.
"Niksen. Holenderska sztuka nierobenia niczego" Olga Mecking
Książka autorstwa Polki, która od kilku lat mieszka w Królestwie Niderlandów. Nikksen jest czymś na kształt tego, czym kilka lat temu było cieszące się ogromną popularnością "hygge". Holenderski zwyczaj ma nam pomóc osiągnąć szczęście bez układania długich planów. Wystarczy usiąść i na chwilę się odprężyć. Niemożliwe? A jednak!Świat, w którym żyjemy to nieustający pęd i pośpiech. Praca, zajęcia jogi, zbilansowana dieta i lista rzeczy do zrobienia na jutro. Wszystko to ma na celu nas uszczęśliwić, ale w zasadzie nie mamy chwili wytchnienia. Odpowiedzią na to może być niksen. Chodzi o to, aby na chwilę się zatrzymać i czerpać przyjemność z tego, że przez chwilę nic nie trzeba. Zwolnić, usiąść i dać sobie prawo do chwili odpoczynku.
"Samotny jak Szwed" Katarzyna Tubylewicz
Szwecja należy do jednego z najrzadziej zaludnionych krajów świata. Szwedzi, uchodzą często za dość specyficzny naród. Przyzwyczajeni do samotności nie tak łatwo zawierają znajomości. Co kryje się pod powierzchowną uprzejmością?Książka "Samotny jak Szwed" to zbiór reportaży, esejów i rozmów na temat samotności w wydaniu szwedzkim. Prezentuje trochę inne podejście do standardów życia w społeczeństwie. Oto kraj, w którym samotność nie jest niczym niezwykłym, a założenie rodziny nie jest wymogiem społecznym, ale jedyne jedną z wielu opcji, jakie możemy wybrać w życiu.
"Szczęśliwy jak łosoś. O Norwegii i Norwegach" Anna Kurek
Tytuł książki odnosi się do norweskiego powiedzenia "å være en glad laks", czyli właśnie "szczęśliwy jak łosoś". Jeśli Norweg jest cały w skowronkach, to może określić się właśnie tym stwierdzeniem.Przeczytamy też o Oli i Kari, czyli stereotypowych Norwegach, szpatułce do sera, czyli norweskim wynalazku, który uchodzi tu za najlepszy możliwy prezent oraz o tym, że typowy Norweg jest zadowolony z życia. Z książki dowiemy się również, że najgorsze co można zrobić, to porównać Norwega do Duńczyka, lub – jeszcze gorzej – Szweda.