Gubisz się w nowych obostrzeniach? Wyjaśniamy, co będzie otwarte, a co zamknięte? [ŚCIĄGA]
Nie potrafisz się połapać w tym, co aktualnie jest dozwolone, a co nie? Jeśli w gąszczu informacji na temat pandemii covid-19 próbujesz wyłapać to co istotne, a nadal nie wiesz, co się zmieni od najbliższej soboty 27 marca, to przedstawiamy małą "ściągawkę" z tego, co warto wiedzieć o nowych restrykcjach obowiązujących do 9 kwietnia 2021.
Oto szczegóły wszystkich zmian, które zaczną obowiązywać od najbliższej soboty.OTWARTE: sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, kościoły (nowe limity osób)
ZAMKNIĘTE: salony fryzjerskie, kosmetyczne i gabinety urody; przedszkola i żłobki; sklepy meblowe i budowlane (wielkopowierzchniowe), obiekty sportowe (dostępne tylko dla zawodowców i bez udziału publiczności, szkoły (obowiązuje nauka zdalna), hotele, kasyna, kina, teatry, muzea, instytucje kulturalne, galerie sztuki.
Nowe obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia
HANDEL
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
- Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
- Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:
- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego ma obowiązywać nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.KULT RELIGIJNY
SALONY FRYZJERSKIE I KOSMETYCZNE
Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.
ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA TYLKO DLA WYBRANYCH GRUP
Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Co istotne, rodzice będą mogli wykorzystać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.SPORT – TYLKO DLA ZAWODOWCÓW
— Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę — zachęcają władze.WIELKANOC
Święta Wielkanocne powinniśmy spędzić wyłącznie w gronie najbliższej rodziny (do 5 gości spoza grona domowników). Dodatkowo mogą przebywać z nami osoby zaszczepione + ozdrowieńcy.
Rząd zaleca, by o ile tylko to możliwe, to na terenie całego kraju każdy powinien mieć możliwość pracy zdalnej w trybie online. W miejscach pracy nadal obowiązują zaś dotychczasowe zasady dotyczące zachowywania dystansu, noszenia maseczek przez osoby obsługujące interesantów, dezynfekcja rąk itp.HOME OFFICE I PRACA ZDALNA W MIARĘ MOŻLIWOŚCI
Czytaj także: Ponad 300 tys. Polaków ukarano już za brak maseczek. Kto NIE musi ich nosić? [WYJAŚNIAMY]
CO SIĘ NIE ZMIENI?
- Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
- Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
- Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
- Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.