Gubisz się w nowych obostrzeniach? Wyjaśniamy, co będzie otwarte, a co zamknięte? [ŚCIĄGA]

Monika Piorun
Nie potrafisz się połapać w tym, co aktualnie jest dozwolone, a co nie? Jeśli w gąszczu informacji na temat pandemii covid-19 próbujesz wyłapać to co istotne, a nadal nie wiesz, co się zmieni od najbliższej soboty 27 marca, to przedstawiamy małą "ściągawkę" z tego, co warto wiedzieć o nowych restrykcjach obowiązujących do 9 kwietnia 2021.
Co będzie mogło być otwarte, a co nie zgodnie z nowymi restrykcjami wprowadzonymi od 27 marca do 9 kwietnia 2021 roku? Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
— Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami — przekonują władze w nowym wykazie obostrzeń obowiązujących od 27 marca do 9 kwietnia 2021. Co się zmieni? Co będzie działać, a co nie?

OTWARTE: sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, kościoły (nowe limity osób)

ZAMKNIĘTE: salony fryzjerskie, kosmetyczne i gabinety urody; przedszkola i żłobki; sklepy meblowe i budowlane (wielkopowierzchniowe), obiekty sportowe (dostępne tylko dla zawodowców i bez udziału publiczności, szkoły (obowiązuje nauka zdalna), hotele, kasyna, kina, teatry, muzea, instytucje kulturalne, galerie sztuki.

Oto szczegóły wszystkich zmian, które zaczną obowiązywać od najbliższej soboty.

Nowe obostrzenia od 27 marca do 9 kwietnia

HANDEL

KULT RELIGIJNY

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego ma obowiązywać nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

SALONY FRYZJERSKIE I KOSMETYCZNE


Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA TYLKO DLA WYBRANYCH GRUP


Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Co istotne, rodzice będą mogli wykorzystać dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

SPORT – TYLKO DLA ZAWODOWCÓW

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

WIELKANOC

— Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę — zachęcają władze.


Święta Wielkanocne powinniśmy spędzić wyłącznie w gronie najbliższej rodziny (do 5 gości spoza grona domowników). Dodatkowo mogą przebywać z nami osoby zaszczepione + ozdrowieńcy.

HOME OFFICE I PRACA ZDALNA W MIARĘ MOŻLIWOŚCI

Rząd zaleca, by o ile tylko to możliwe, to na terenie całego kraju każdy powinien mieć możliwość pracy zdalnej w trybie online. W miejscach pracy nadal obowiązują zaś dotychczasowe zasady dotyczące zachowywania dystansu, noszenia maseczek przez osoby obsługujące interesantów, dezynfekcja rąk itp.

Czytaj także: Ponad 300 tys. Polaków ukarano już za brak maseczek. Kto NIE musi ich nosić? [WYJAŚNIAMY]

CO SIĘ NIE ZMIENI?

Czytaj także: Nowe obostrzenia do 9 kwietnia 2021: co się zmieni na Wielkanoc? [LISTA ZMIAN]