"Sytuacja jest krytyczna i będzie się pogarszać". Niedzielski o służbie zdrowia w Warszawie
Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji prasowej przyznał, że sytuacja w związku z ciągłym wzrostem liczby zakażeń wirusem COVID-19 "jest krytyczna". Minister zdrowia podkreślił, że sytuacja epidemiczna szczególnie źle wygląda w regionie Mazowsza, Śląska i Wielkopolski.
– To, co teraz mamy w szpitalach odzwierciedla liczbę zachorowań, jaką mieliśmy tydzień temu. Tydzień temu liczba dobowych zakażeń była mniejsza o ponad dziewięć tysięcy – dodał minister zdrowia.
Pełnomocnikiem "nowego" szpitala będzie doktor [b]Ewa Więckowska, która przez osiem lat kierowała szpitalem na Solcu.
– Posiadam wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu, mam pełną wiedzę, jakie potrzeby mają dzisiaj mieszkańcy Warszawy i jak pilne jest poszerzenie bazy w szpitalu południowym – zapowiedziała Więckowska.
Adam Niedzielski w dalszej fazie konferencji wypowiedział się na temat ewentualnego zakazu przemieszczania się oraz o wkładzie prywatnej opieki zdrowia w walce z COVID-19.
– Będziemy apelowali, żeby w okresie świątecznym i okołoświątecznym ograniczyć mobilność. Bezpieczeństwo naszych bliskich powinno być priorytetem – zaapelował.
– Wypowiedź premiera została nadinterpretowana. Naszą intencją było pokazanie, że model prywatyzacji opieki zdrowotnej i braku centralnego mechanizmu koordynacyjnego bardzo utrudniłby postępowanie w sytuacji kryzysowej. Chcę podziękować prywatnej służbie zdrowia, bo ona jest zaangażowana. Dzisiaj spotkam się z prezes LUXMED – zdradził Niedzielski.
Na zakończenie Adam Niedzielski poruszył temat pilnowania liczby osób w kościołach. Zapewnił, że kościoły dołożą wszelkich starań, by pilnować przyjętych restrykcji.
– Rozmowy z biskupem Nizińskim szły w kierunku wprowadzenia takiego mechanizmu. Wywieszenie kartki o liczbie osób, które, jest niewystarczające. Ze strony kościelnej padła deklaracja pilnowania reżimu – zakończył.
Tak źle jeszcze nie było
35 143 – tyle zakażeń koronawirusem w Polsce potwierdziło 26 marca Ministerstwo Zdrowia. Niestety, zmarły też 443 osoby chore na covid-19.Aktualnie pacjenci z covid-19 zajmują 27 779 szpitalnych łóżek. 2 730 z nich jest podłączonych do respiratorów. Na kwarantannie jest ponad 461 tys. osób. Z kolei liczba osób, które wyzdrowiały, w ciągu doby wzrosła o 24 367.