W weekend czeka nas pierwsza wiosenna pełnia. Nie zapomnijcie o zmianie czasu!

Monika Piorun
Oprócz zmiany czasu z zimowego na letni i przestawienia zegarków o godzinę do przodu w najbliższą niedzielę 28 marca warto spojrzeć w niebo. Czeka nas tzw. Pełnia Robaczego Księżyca, którą rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej nazywali tak ze względu na towarzyszący wzrostowi temperatur wysyp wszelkiej maści dżdżownic i robaków. Kiedy nastąpi kulminacyjny moment?
Już w najbliższą niedzielę czeka nas zmiana czasu, a wieczorem na niebie warto przyjrzeć się Księżycowi. Najbliższa pełnia nazywano przed laty Pełnią Robaczego Księżyca. Dlaczego? Fot. Romolo Tavani / 123 RF

Pełnia Księżyca — marzec 2021: jak i gdzie obserwować Pełnię Robaczego Księżyca?

Pełnia Robaczego Księżyca, zwana także Klonową lub Sokową (ze względu na cykl rozwojowy drzew i wydzielane w tym czasie soki żywiczne), a także Skrzypiącą (od pękającej pod wpływem ciepła pokrywy śnieżnej), nastąpi w najbliższą niedzielę 28 marca o godz. 20: 38.

100-procentowo oświetlona tarcza Księżyca zawsze robi spore wrażenie, dlatego warto nie zapomnieć o tym, by nieco wychylić głowę i spojrzeć na Srebrny Glob w pełnej okazałości.

Zjawisko będzie zauważalne gołym okiem, ale jeśli warunki pogodowe nie będą sprzyjające, to obserwatorom przyda się bardziej precyzyjny sprzęt. Jeśli chcemy obejrzeć pełnię w pełnej okazałości, warto się w tym celu wybrać w miejsca oddalone od sztucznych świateł miast.


Niestety sporo osób skarży się w czasie pełni na problemy ze snem (wyniki badań wskazują, że przez zmianę poziomu melatoniny niektórzy budzą się statystycznie 20 minut szybciej i zasypiają 5 minut później niż w pozostałe fazy Księżyca).

Czytaj także: Podczas pandemii należy więcej spać. "Każda dodatkowa godzina snu obniża ryzyko infekcji o 12 proc."
Przypominamy, że 28 marca czeka nas zmiana czasu i należy przestawić zegarki o godzinę do przodu (z godz. 2.00 na 3.00).
Czytaj także: Zmiana czasu na letni już tuż, tuż. Kiedy przestawiamy zegarki o godzinę? [WYJAŚNIAMY]

Czytaj także: