Tańsze OC. Dlaczego ceny obowiązkowych polis na samochód spadają i czy ten trend się utrzyma?

Artykuł sponsorowany
Lata 2018-2020 były dla kierowców łaskawe, jeśli chodzi o ceny obowiązkowych polis OC. Od stycznia 2018 r. do grudnia 2020 r. przeciętny koszt OC systematycznie spadał. Średni spadek składki tej polisy w tym okresie wyniósł aż 31 proc.! Pod koniec lutego 2021 r. przeciętne ubezpieczenie OC kosztowało praktycznie tyle samo, co pod koniec 2020 r. Skąd ten trend i czy się on utrzyma?
Od stycznia 2018 r. do grudnia 2020 r. przeciętny koszt OC systematycznie spadał. Pod koniec lutego 2021 r. przeciętne ubezpieczenie OC kosztowało praktycznie tyle samo, co pod koniec 2020 r. Skąd ten trend i czy się on utrzyma? Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
W ostatnich latach na korzystną dla kierowców politykę cenową ubezpieczycieli wpływ miała m.in. niska wypadkowość. W 2020 r. w stosunku do 2019 r. aż o 22 proc. zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, czyli zdarzeń, w wyniku których uczestnik ruchu drogowego zostaje ranny lub ponosi śmierć. Porównując ze sobą te dwa okresy, o 15 proc. zmalała też liczba śmiertelnych ofiar na polskich drogach.

Na razie towarzystwa ubezpieczeniowe utrzymują niski poziom cen składek OC z końca zeszłego roku. Jak pokazuje początek 2021 roku, nie doszło do odbicia cenowego po promocjach z ostatnich miesięcy poprzedniego roku. Podsumowując, końcówka 2020 przyniosła kierowcom mocne obniżki cen polis OC, a pierwszy kwartał 2021 podtrzymał te niskie ceny. Czy kolejny kwartał utrzyma ten trend?


Z pewnością kierowcy nie powinni spodziewać się kolejnych dużych spadków cen za ubezpieczenie OC. W lutym 2021 przeciętna składka OC zanotowała dwuprocentowy spadek względem wyniku obliczonego dla stycznia 2021. Warto zauważyć, że w pierwszym kwartale 2021 średnia składka OC spadła o mniej więcej tylko 1 proc. względem grudnia 2020 r., podczas gdy w grudniu 2020 r. ceny składek tego obowiązkowego ubezpieczenia spadły o ok. 5 proc. względem listopada 2020.

Z drugiej strony nic nie wskazuje na to, że ceny OC w całym 2021 roku jakoś drastycznie wzrosną w stosunku do roku ubiegłego. Rynek tych ubezpieczeń pozostanie raczej stabilny. Warto pamiętać, że mimo spadków cen notowanych w ostatnich latach kierowcy w Polsce nadal płacą więcej za OC niż przed niechlubną falą rekordowych podwyżek z 2016 oraz 2017 roku.

Ówczesny gwałtowny wzrost cen obowiązkowego ubezpieczenia OC miał związek z interwencją Komisji Nadzoru Finansowego, która z uwagi na długoletnie straty ponoszone przez ubezpieczycieli z tytułu sprzedaży OC wymusiła na zakładach ubezpieczeniowych zmianę polityki cenowej. Obecne wyniki finansowe każą przypuszczać, że na razie nie ma ryzyka podnoszenia składek metodą nacisku przez KNF.

Dane dotyczące cen polisy pochodzą z internetowej porównywarki ubezpieczeń Ubea, która prowadzi barometr OC w oparciu o oferty i produkty wszystkich ubezpieczycieli działających w Polsce.

Artykuł sponsorowany