All risks w modzie. Co musisz wiedzieć o polisach, które posługują się tym słowem-kluczem?

Artykuł sponsorowany
Na rynku ubezpieczeń coraz popularniejsze stają się polisy all risks. Z tym wariantem można spotkać się chociażby przy zakupie dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (AC), które chroni przed kosztami spowodowanymi uszkodzeniem czy kradzieżą samochodu lub innego pojazdu. Co oznacza ten termin? Jakie korzyści przynosi ubezpieczonemu? I jak błędnie bywa interpretowany?
Ubezpieczenie all risks sprawia, że firma ubezpieczeniowa odpowiada za szkody spowodowane wszystkimi zdarzeniami losowymi, również takimi, których nie da się przewidzieć Konstantinos Moraitis / 123rf.com
W dosłownym tłumaczeniu all risks oznacza "od wszystkich ryzyk". W ubezpieczeniach tym terminem posługują się polisy, które zapewniają bardzo szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej dla osoby lub jego/jej mienia. Jak bardzo szeroki? O ochronie all risks można mówić jako o bardzo obszernym katalogu bardziej lub mniej prawdopodobnych scenariuszy wydarzeń.

Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk stanowi dla posiadacza polisy gwarancję, że ubezpieczyciel będzie odpowiadał za szkody spowodowane wszystkimi zdarzeniami losowymi, również takimi, których nie da się przewidzieć. Choć w warunkach umowy takiej polisy mogą zostać wskazane jako przykłady dowolne okoliczności, to w sytuacji nieprzewidzianej ubezpieczony również będzie miał prawo do odszkodowania.


Ubezpieczenia w formule all risks stoją więc w opozycji do ubezpieczeń od ryzyk nazwanych. W tych drugich występuje ściśle określony katalog okoliczności, w wyniku których ubezpieczony może domagać się zwrotu kosztów naprawy szkód od firmy ubezpieczeniowej. Jeśli dane zdarzenie nie znajduje się w umowie, wówczas odszkodowanie za doznane szkody nie przysługuje osobie, która wykupiła polisę.

Przykład praktyczny. W samochodzie kierowcy, który wykupił polisę AC, wybuchł pożar. W wariancie all risks kierowca ma prawo do odszkodowania niezależnie od przyczyny tego zdarzenia. Ale gdyby posiadał standardową polisę od nazwanych ryzyk, w której byłby zapis o pożarze spowodowanym jedynie przez osoby trzecie, to w sytuacji usterki auta skutkującej podpaleniem nie dostałby rekompensaty.

Łatwo jest więc wskazać korzyści, jakie odnosi osoba, która wykupiła polisę all risks. Ma większy spokój, jeśli chodzi o finansowe zabezpieczenie swego mienia i nie musi dokupować dodatkowych form ochrony. Może liczyć też na szybszą wypłatę odszkodowania, ponieważ ubezpieczyciel nie musi aż tak szczegółowo badać przyczyn uszkodzenia czy wypadku. All risks to więc wygodniejsza dla klienta formuła ubezpieczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenia all risks nie są tożsame z absolutną ochroną w każdym przypadku. Ubezpieczyciel może bowiem wskazać w umowie takiej polisy okoliczności wyłączające ochronę ubezpieczeniową. W przypadku ubezpieczenia AC od wszystkich ryzyk może być to np. wypadek spowodowany jazdą pod wpływem alkoholu, którego obecność stwierdzono we krwi posiadacza polisy.

Dlatego ochronę w ramach ubezpieczeń all risks należy rozumieć bardzo szeroko, ale nie bezgranicznie. Lepszą definicją jest więc ubezpieczenie, które od strony finansowej chroni przed wszystkimi zdarzeniami losowymi, z wyjątkiem tych, które zostały jednoznacznie wyłączone w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) w punkcie zawierającym listę ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności.

Dobrowolne ubezpieczenie autocasco (AC) typu all risks znajdziemy w ofercie największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. W zależności od naszych preferencji zakupu takiej polisy możemy dokonać w stacjonarnym oddziale ubezpieczyciela, bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego lub zdalnie przez telefon albo internet.

Artykuł sponsorowany