Wielkanoc jajkiem stoi, tylko czy ich jedzenie jest dobre dla naszego zdrowia? [PRAWY I MITY]
Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez jajek. Są składnikiem wielu świątecznych potraw i podstawowym elementem wielkanocnego koszyczka. Przez lata jajka były uważane za bardzo odżywcze i zdrowe, potem straciły dobrą opinię z powodu złego cholesterolu. Teraz wracają do łask. Jednak, czy na pewno jajka są zdrowe?
Czy jajka są zdrowe?
Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Średnio jedno jajko dostarcza aż 7,03 g białka. Co ciekawe, bardziej wartościowe w białko jest kurze żółtko, niż samo białko. Jajka to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu. Na uwagę zasługują też wartości odżywcze kurzego żółtka, bogatego beta-karoten i luteinę, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem i pozytywnie wpływa na wzrok.
Dietetycy uważają, że zdrowy człowiek może pozwolić sobie na zjedzenie jednego jajka dziennie, a osoby z podwyższonym cholesterolem powinny ograniczyć się do 2-3 sztuk tygodniowo.
Ile kalorii ma jajko?
Dla liczących kalorie w święta ważną informacją jest kaloryczność jajek. Jedno średnie jajko (63 g) zawiera 90 kcal. Przy czym warto zaznaczyć, że jajka mają korzystny skład tłuszczu. Wiele w nim niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3 i omega-6. Na 5 g tłuszczu tylko 0,1 g stanowią „złe” nasycone kwasy tłuszczowe. Jajka są pokarmem, który daje uczucie sytości. Dzięki temu, po ich dłużej czujemy się najedzeni i tym nie mamy ochoty na podjadanie. Jajka a cholesterol
To prawda, żółtko zawiera spore ilości cholesterolu, ok. 234 mg tego związku w średnim jajku, o wadze 63 g.Jednak jak podkreśla dietetyk, Joanna Wasiluk, nie jest to powód, aby rezygnować z jedzenia jajek.
– Niemniej jednak badania naukowe nie potwierdzają bezpośredniej zależności pomiędzy spożyciem jaj a wzrostem zachorowania na choroby serca. Ryzyko podniesienia poziomu cholesterolu i odkładania się złogów miażdżycowych jest mniejsze przy sporym spożyciu jaj, ale zbilansowanej i pełnowartościowej diecie- powiedziała Joanna Wasiluk w rozmowie z Wirtualną Polską