Polacy mają już dosyć restrykcji. Które z nich powinny być zniesione? [SONDAŻ]

Anna Świerczek
"Jakie obostrzenia powinny być Pani/Pana zdaniem zniesione w pierwszej kolejności?" –takie pytanie zadano uczestnikom najnowszego sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Zdaniem Polaków nie ma co się w tej kwestii rozdrabniać. Najwięcej respondentów stwierdziło bowiem, że rząd powinien znieść wszystkie restrykcje.
Najwięcej respondentów stwierdziło, że należy znieść wszystkie obowiązujące w Polsce obostrzenia. (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
O tym, że lockdown w Polsce zostanie najprawdopodobniej przedłużony, przedstawiciele rządu informowali już na początku kwietnia. Decyzja zapadła ostatecznie w ubiegłym tygodniu, kiedy to minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że obecne restrykcje będą obowiązywały do 18 kwietnia.
Wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy wyjazd na zbliżającą się majówkę w tym roku w ogóle będzie możliwy. Minister zdrowia nie przekazał w tym temacie optymistycznych wieści i dodał, że priorytetem dla rządu w luzowaniu obostrzeń jest powrót dzieci do szkół.


– Przede wszystkim myślimy o przywracaniu edukacji. Do majówki mamy ponad 3 tygodnie. W przyszłym tygodniu będziemy mogli się przybliżać do tej sytuacji i podejmować decyzje. Zbyt wcześnie jednak będzie oczekiwać spędzania majówki tak, jak dwa lata temu – mówił Niedzielski podczas konferencji.

A jakie obostrzenia to Polacy znieśliby w pierwszej kolejności? W najnowszym sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" najwięcej respondentów, bo aż 22 proc., wskazało, że należy znieść wszystkie obowiązujące w Polsce obostrzenia.

Co ciekawe, dalsze miejsca na podium wcale nie zajęły restauracje czy galerie handlowe. 18,2 proc. ankietowanych chciałoby bowiem, aby w pierwszej kolejności otworzyć żłobki i przedszkola. 17,1 proc. respondentów stwierdziło za to, że należy otworzyć szkoły.

Następne miejsca zajęły salony fryzjerskie (10 proc.), galerie handlowe (7,1 proc), kina, teatry, muzea (5,1 proc.) oraz siłownie (4,3 proc.). 16,1 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.
Czytaj także: "Koloryzowanie jest żałosne". Rodzice opowiadają wiceszefowi MEN, jak wygląda zdalna nauka

Dodajmy, że badanie zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6.04-7.04.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.


źródło: "Rzeczpospolita"