Rozmawiamy z kuzynem księcia Filipa. To polski dominikanin Aleksander Hauke-Ligowski herbu Bosak
Skromny duchowny jest speszony, gdy pytam go o arystokratyczne korzenie. Choć jest najbliższym polskim krewnym księcia Edynburga, który jest dla niego kuzynem czwartego stopnia, to wcale nie robi to na nim wielkiego wrażenia. Przyznaje też, że nie ma w nim żadnych snobistycznych pobudek i ten temat w ogóle nie jest dla niego interesujący.
Urodzony w 1936 roku w Lublinie dominikanin z wykształcenia jest archeologiem, ale jako 24-latek wstąpił do zakonu, a potem przyjął święcenia kapłańskie.
Z księciem Filipem łączy go postać Julii Hauke (a właściwie Julii Teresy von Hauke, czyli księżnej Battenberg) — ciotecznej prababki polskiego duchownego i... prababki męża królowej Elżbiety II.
Krewnymi zmarłej w 1895 roku arystokratki są także przedstawiciele hiszpańskiej rodziny królewskiej (obecnie panujący król Filip VI Burbon jest jej prapraprawnukiem).
Generał artylerii Maurycy Hauke (1775–1830). Portret olejny pędzla Alexandra Molinariego. To jeden z przodków dominikanina Aleksandra Hauke-Ligowskiego, dalekiego kuzyna księcia Filipa i ostatniego mieszkającego w Polsce przedstawiciela tego rodu.•Fot. Wikimedia Commons
Duchowny tłumaczy, że nazwisko, którym posługiwali się jego dziadowie, było w naszym kraju dosyć popularne, ale nie wszyscy przedstawiciele tego rodu byli spowinowaceni z rodzinami królewskimi.
Matka Aleksandra Hauke-Ligowskiego zmarła tuż po porodzie w 1936 roku, a jego wychowaniem zajęła się jej siostra, Antonina Ligowska. Jego ojciec zaś już jako wdowiec wstąpił do zakonu karmelitów. On sam też poszedł w jego ślady i po ukończeniu archeologii na Uniwersytecie Wrocławskim został dominikaninem.
Zakonnik, który w tym roku skończy 85 lat, przyznaje, że jego pamięć na temat wszystkich szczegółów związanych z rodzinnymi koligacjami, już szwankuje. Wszystkich zainteresowanymi dokładnymi faktami historycznymi odsyła do książek.
O. Hauke-Ligowski poleca m.in. "Królewskie kariery warszawianek" Stanisława Szenica albo antologię pt. "Rodzina Hauke" Stefana Majchrowskiego.
Czytaj także: W Polsce żyje kuzyn księcia Filipa. To dominikanin Aleksander Hauke-Ligowski herbu Bosak
- Książę Filip był w Polsce 42 lata temu. Odwiedził Sopot i... wziął udział w zawodach konnych
- Książę Filip — mistrz ciętej riposty i... król gaf, z których umiał wybrnąć. Takim go zapamiętamy
- Czego nie ujawniono w oficjalnym wywiadzie Oprah Winfrey? Szokujące fragmenty pominięto [FAKTY]